60 Tusschen de zijwangen bevindt zich een gereedschapskistje met reserve-stukken, gereedschappen en poetsmiddelen. In de tappannen van de vork, welke met hare spil in het voor- kalf rust, ligt het kanon met zijne tappen, door tapdekplaten opgesloten. De vork heeft een naar achteren uitstekenden arm, aan het uiteinde waarvan scharnierend bevestigd is de moer voor de hieronder te noemen buitenstelschroef. Deze arm loopt over het sectorvormige verbindstuk en kan daarop in eiken gewilden stand door eene klemschroef worden vastgezet. De toestel voor de hoogterichting bestaat uit eene binnen- en ■eene buitenstelschroef, waarvan de schroefdraden in tegenge stelde richting loopen. Aan de buitenstelschroef bevindt zich het stelrad. De kop der binnenstelschroef is scharnierend ver bonden aan de onderzijde van het achterstuk van het kanon. De stelschroefmoer is voorzien van eene kleminrichting om de stelschroef in een willekeurigen stand vast te zetten. De stalen as is cylindervormig en door een paar trekijzers aan ■de zijwangen verbonden. Rechts van het kanon is aan de vork een munitiekistje be vestigd, waarin een band met 25 patronen. De bediening wordt beschermd door een schild, waarin de richtspleet zoo klein mogelijk is gemaakt. Bij gebruik plaatst de bedienende kanonnier den linkerschouder tegen de kolf en omvat met de rechterhand de greep, die zich onmiddellijk achter den trekker bevindt. De linkerhand blijft dan vrij tot het geven van de richting, terwijl door met een vinger van de rechterhand op den trekker te drukken, het schot afgaat. Een tweede kanon nier houdt tijdens het vuur de affuit stil, door met de richtspaak den affuitstaart op den grond te drukken. Het beschreven kanon heeft zich in den Zuidafrikaanschen ■oorlog als „pompom" een geduchten naam verworven, echter hoofdzakelijk een gevolg van zijne moreele uitwerking, zooals ook de vertegenwoordiger der maatschappij op de tentoonstel ling mij te kennen gaf. Het is ook duidelijk, dat het granaat- vuur uit een 37 m.M. kanon in materieele uitwerking moet ach terstaan bij het granaatkartetsvuur uit gewone veldstukken. Niettemin zal dit stuk met zijne groote vuursnelheid (300 scho-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 72