61 ten per minuut) hoogstwaarschijnlijk met voordeel gebezigd kun nen worden tot het afslaan van landingen, het bestrijken van toegangen, e. d., wanneer de beschikbare ruimte de opstelling van slechts zeer weinig stukken veroorlooft. Lichte cavalerie-affuit (galloping carriage) voor een mitrailleur. Op een tweeradige affuit, tevens dienende tot vervoer van de bediening en de munitie, is een Maxim-mitrailleur gemonteerd. Deze kar is als volgt ingericht: Een licht stalen geraamte van rechthoekigen vorm rust door middel van gewone wagenveeren op eene as, waarop de raden gestoken zijn. Dit geraamte dient tot vervoer van de munitiedoozen, die elk een band met patro nen bevatten. Zij zijn echter zoodanig in het geraamte gebor gen, dat het middengedeelte, d. w. z. eene strook in de lengteas van het voertuig, vrij blijft. De voorkant van het geraamte, d.i. de kant, waarheen de mon ding van den mitrailleur is gericht, wordt gesloten door eene stalen plaat, welke tegen geweervuur bestand is. Buiten tegen deze plaat is een netwerk van ijzerdraad aangebracht tot ber ging van een lichte drievoetaffuit, ophoudreepen, e.d. Aan de plaat in het midden van den bovenkant, is scharnierend ver bonden de steunplaat met spil, waarop de mitrailleur met een draagstuk rust. Links en rechts hiervan is eene zitplaats, be staande uit eene stalen zitplaat met handvat. De zitplaten zijn scharnierend verbonden aan de bovenzijde van bovengenoemde achterplaat. Bij het vuren worden ze opgeslagen en verticaal gezet, zoodat ze alsdan met de achterplaat een schild vormen, dat de munitie en de bediening tegen geweervuur beschermt. Aan de tegenovergestelde zijde van het geraamte bevindt zich het trekijzer, waaraan de trekknuppels worden gehaakt. Door een beugel onder het midden van het trekijzer gaat de dissel boom, waarvan een uiteinde is bevestigd aan de as. Het mid den van het trekijzer draagt eene houten zitplaats, bestemd voor den vurenden kanonnier. Een voetbeugel is met een paar stan gen draaibaar aan de as bevestigd en wordt door een paar ket tingen op de verlangde hoogte gehouden. Wordt er gevuurd zonder af te spannen, dan kan de vurende kanonnier er zijne voeten op zetten. Is de bespanning verwijderd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 73