BEGROOTING VAN NEDERLANDSCH-INDIË VOOR HET DIENSTJAAR 1902. Voorloopig verslag. Het afdeelingsonderzoek heeft aanleiding gegeven tot de volgende be schouwingen en opmerkingen. Uitgaven in Indië. Vilde Afdeeling. Verscheidene leden kwamen op tegen de voortdurende verhooging der uitgaven voor de levende en doode weermiddelen. Ook bij deze begrooting worden hiervoor weder zeer groote sommen gevraagd. Inzonderheid kwam men op tegen den aanleg van vestingen op Java. Herinnerd werd, hoe telken jare meer gevraagd werd voor de aanvankelijk als hoogst eenvoudig voorgestelde werken te Soerabaija. Daar zouden enkele batterijen worden gevestigd, te bewapenen met scheeps geschut, afkomstig van buiten dienst gestelde schepen. Later werd ver hooging gevraagd, omdat de werken duurder zouden zijn wegens de drassigheid van den bodem en werd aanschaffing van snelvuurgeschut noodig verklaard. Thans wordt weder gesproken van de werken in de 2de linie, waarvoor 40 000 noodig wordt gerekend en van eene draad gemeenschap, waarvoor f 33 000 wordt gevraagd. Zoo wordt de Kamer telkens gesteld voor aanvragen, welke naar vroegere voorstellingen niet waren te verwachten en de vraag is, of der Kamer in volgende jaren niet nieuwe verrassingen bereid zullen worden. Men betwijfelde, of de uitgaven, voor den aanleg van vestingen te Soerabaija en te Batavia vereiseht, aan het nut zouden beantwoorden. Met den aanleg van enkele vestingen scheen de verdediging van een zoo uitgestrekt eiland als Java weinig gebaat. In elk geval meenden sommigen, dat de uitgaven voor verdedigingswerken tegen een buitenlandschen vijand niet ten laste van Indië, maar ten laste van het moederland behooren te komen. Andere leden merkten op, dat er geen sprake is van het bouwen van vestingen, maar van het aanleggen van eenvoudige werken. Het geldt hier uitgaven voor eens, welke naar het inzien dezer leden noodig zijn ten einde de hoofdplaatsen van Java tegen een coup de main te beschermen. Eenige leden hadden met leedwezen in de Memorie van Toelichting melding zien gemaakt van eene voorgenomen inkrimping van personeel

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 741