helft verkort door de eene buis in de andere te schuiven Het twee de dier draagt de raden, de reservestukken en gereedschappen. Mechanische tijdbuis. De mechanische tijdbuis brengt het projectiel met tot sprin gen na het opbranden eener saskolom, waarvan de lengte door het tempeeren geregeld wordt, maar een uurwerk doet op he gewilde oogenblik de lading ontbranden. In het lichaam der buis bevindt zich een percuteur gevu met slagssis, die, onder den invloed der middelpnntvl.edende kracht veroorzaakt door de aswenteling van ie pi oj en van eene kleine veer, steeds neiging heeft zich te verplaatsen in eene richting rechthoekig op de as van het projectiel. Hij wordt evenwel op zijne plaats gehouden door een ronddraaien ring, waarin eene opening is uitgeboord. Zoodra nu die °Pen"^ het brandgat, tegenover den percuteur komt is deze laatste vrij en schiet dus uit zijne ligplaats door het brandgat heen, tenge volge waarvan de slagsas in aanraking wordt gebracht met eene metalen naald, welke in den wand der buis is geschroefd, reel tegenover den percuteur. De slagsas wordt nu ontstoken en de vlam wordt door een aanvuursel in de buskruitkamer der bui overgebracht naar de springlading van het projectiel. Uit het vorenstaande blijkt duidelijk, dat het oogenblik van springen geregeld kan worden door het bepalen van den afstap tusschen het brandgat in den ring en de plaats van den percuteui, gemeten in de richting van beweging van den ring Is nu een maal de ring voor den gewilden springafstand gesteld, dan moet hij aan het draaien gebracht worden, opdat het brandgat voor den percuteur kome. Dit geschiedt door een stelsel van rondsels Gelegen in de as van het projectiel en gedeeltelijk buiten buis uitstekende, bevindt zich eene spil, welke buiten de buis een paar windvleugeltjes en daarbinnen een rondsel draagt. De win - vleugeltjes hebben een zoodanigen vorm, dat de spil, tengevo ge van de werking van den luchttegenstand, niet deelneemt aan de aswenteling van het in beweging zijnde projectiel. Denkt men zich nu een tweede rondsel, waarvan de draaungsasm het projec tiel is vastgezet en wel excentrisch ten opzichte van de lengteas hiervan, dan zal dit rondsel door zijne as met de roteerende

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 76