68 „Een exemplaar van dien staat moet in de conferentiezaal „voorhanden zijn, terwijl een door den chef gewaarmerkt af schrift aan den administrateur wordt verstrekt, bovendien wordt „in elke keuken en in elke zaal, waar lijders worden verpleegd, op „een duidelijk zichtbare plaats een eveneens door den chef gewaar- „merkt afschrift van bedoelden staat aan den wand gehangen". Het vaststellen van maten 1) voor de distributie van de ge reed gemaakte spijzen enz. aan de zieken is ongetwijfeld een zeer goed denkbeeld en kan zeker leiden tot het verkrijgen van meer zuivere toestanden bij de distributie van het eten voor de zieken. De wijze van uitvoering komt ons evenwel minder gelukkig gekozen voor. Het vaststellen toch van maten voor elk hospitaal afzonder lijk, aannemende dat de chefs en administrateurs hier geheel te zamen gaan, en werkelijk overeenkomstig de bepaling in onderling overleg en geheel onafhankelijk van spijsverzorgers en koks handelen, moet noodzakelijk tot verschillende uit komsten leiden, al naarmate de wijze waarop het onderzoek wordt gohouden, waaromtrent geen nadere aanwijzingen zijn gegeven, zoodat ons oud Hollandsch spreekwoord „met twee maten meten" hier staat overtroffen te worden. Men houde hierbij in het oog, dat zoowel quantiteit alsqua- liteit niet weinig afhankelijk zijn van het aantal verpleegden, waarvoor gekookt moet worden. Bovendien zal het kunnen voorkomen, dat een nieuw opge treden chef andere eischen stelt dan zijn voorganger en in den bestaanden toestand verandering wenscht te brengen, waartoe hij volgens de voorschriften volkomen bevoegd is. Welk een bron van werk en van moeilijkheden. Wat wij hiervoren opmerkten omtrent quantiteit, geldt zeker in niet minder mate voor qualiteit. Hoe toch stelt men zich voor, het vaststellen van eischen omtrent de hoedanigheid van toebereide voeding, zonder tijd- roovend onderzoek. Heeft men hier op het oog of b. v. de soep niet te dun, te dik, te vet, te mager is, de rijst niet te hard of niet te gaai- gekookt, het vleesch niet te gaar gebraden, enz. enz., dan voorze- 1) Indien zulks althans de bedoeling van het voorschrift is

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 82