PRAATJES OVER EX KIJKJES IX OXZE MILITAIRE WERELD. Er bestaat in den tegenwoordigen tijd gelukkig een merkbaar streven om de onderofficieren meer overeenkomstig hun stand te doen leven en te trachten hen omgang te doen krijgen met de burgermaatschappij. Dit streven openbaart zich b.v. in de bepaling, dat de onder officieren tegenwoordig toestemming kunnen krijgen om in het huwelijk te treden. Wel is waar is het aantal, dat in het huwe lijksbootje mag stappen, tot nu toe gering, maar er bestaat ge gronde hoop, dat weldra ook in dit opzicht meerdere vrijgevig heid zal worden betracht. Tengevolge van dezen maatregel moet het innerlijk gehalte van de onderofficieren verbeteren, moet de zedelijkheid in het leger verhoogd worden en wij zien dan ook reeds nu het blijde verschijnsel, dat onderofficieren getrouwd uit Holland komen, of wel, dat hun toegang wordt verleend tot nette ingezetenen van Indië, zoodat de cantine niet meer hun eenig toevluchtsoord blijft na den drukken dienst in en buiten de kazerne. Waar de staat een dergelijken maatregel neemt, is het m.i. ook noodzakelijk, dat hij de volle consequentiën daarvan aan vaardt. En dit geschiedt, naar ik vermeen, niet. De onderof ficieren, die uit Holland komen, ontvangen met hunne vrouwen vrijen overtocht 2» klasse naar het land van belofte. Zij eten aan boord goed, hebben goede nachtligging: in één woord, tot hunne aankomst in Indië worden zij behandeld, zooals zij be handeld behooren te worden, nl. als fatsoenlijke menschen. Zoodra zij evenwel in Indië gekomen zijn, verandert deze toestand. Wordt hun b.v. te Batavia medegedeeld, dat zij te Soerabaja geplaatst zijn, dan mogen zij met hunne Europeesche vrouwen plaats nemen in een derde klasse spoorwegrijtuig te midden van in landers, Chineezen en Arabieren. Of zij willen of niet, zij moe ten de reis doen in het voorgeschreven aantal dagen en ont-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 86