74 eens aan de indemniteit, die voor voeding op marsch wordt te goed gedaan en aan de weinige vrijgevigheid wat betreft het me- denemen van bagage, waardoor de onderofficieren bij overplaat sing steeds alles, wat zij hebben, moeten verkoopen en meestal met verlies. Er is evenwel een ander onderwerp, waarop ik in verband met het vorenstaande nog even de aandacht wil vestigen. Ten einde bij het streven om den onderofficiersstand te releveeren op suc ces te kunnen bogen, is het noodig, dat de onderofficieren ook altijd netjes gekleed te voorschijn komen. Nu is hun indertijd vergunning verleend voor eigen rekening een pet aan te schaf fen om daarmede in het openbaar te verschijnen. Deze bepaling is zeker toe te juichen, hoewel het nog heel wat beter zou zijn geweest, indien de staat de kosten van aan schaffing had gedragen. Maar nu dit niet is geschied, zou het toch zeker billlijk zijn, indien het legerbestuur, met gebruik making van alle beschikbare middelen, de onderofficieren in de gelegenheid stelde die petten zoo goedkoop mogelijk te krijgen. Op dit oogenblik kost een onderofficierspet bij eene Europeesche firma te Batavia f 8, terwijl de korpskleermaker daarvoor 5,75 vraagt. Op andere plaatsen in onzen Oost zijn de prijzen dien overeenkomstig, terwijl op weer andere die petten in 't geheel niet te krijgen zijn. In Holland kost zoo'n hoofddeksel f 3,75. Zou het nu niet mogelijk wezen om de cantines toestemming te geven een groote hoeveelheid petten uit Holland te bestellen en deze met geen of met een zeer kleine winst te verkoopen? Nu ik toch over petten spreek, is het m.i. niet misplaatst ook even de pet van de officieren aan te roeren. Waarom moet nog steeds de zwarte pet met mooien, gouden band gedragen worden? Kan daarvoor niet een witte in de plaats worden ge steld? Deze zou zeker heel wat beter passen bij de witte uni form, zij zou veel frisscher en veel goedkooper zijn, terwijl een ieder dan steeds kan zorgdragen van een net hoofddeksel voor zien te zijn, wat nu wel eens wat te wenschen overlaat. Over de tenue gesproken nog een enkel woord over het dra gen van de groot tenue. Waarom moeten de officieren op recep tiën bij kolonels en generaals steeds gekleed zijn in groot tenue met helmhoed In Holland wordt men uitgelachen, indien men

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 88