75 aldus gekleed eene visitie wilde gaan maken en hier? Komt men in die tenue op de receptie, dan ziet men den gast heer in klein tenue. Nu weet ik wel, dat in de burgermaat schappij de beleefdheid eischt, dat gastheer en gastvrouw altijd een beetje minder mooi gekleed zijn dan de gasten, om daardoor de- eer aan de laatsten te gunnen, maar gaat dit ook op in de mi litaire wereld Moeten die arme kapiteins en luitenants steeds gedwongen worden zich meerdere onkosten te getroosten dan hunne chefs, die het beter kunnen betalen? Want de eisch om in groot tenue op receptiën te komen, noodzaakt een ieder, die zich steeds netjes in het publiek wil vertoonen, twee van die dure jassen aan te schaffen, een voor de receptiën en een voor de parades. Ik zou bovendien gaarne willen weten hoe men er toe gekomen is de grens te trekken tusschen de luitenant-kolonels en de ko lonels. Moet dan niet een overste aan een subaltern officier evenveel eerbied afdwingen als een kolonel En zou die eerbied niet evengoed bestaan, indien de officieren in klein tenue op alle- receptiën kwamen? En dan die helmhoed, die men toch nooit op heeft als men zijne opwachting maakt! Welk bezwaar zou er tegen kunnen bestaan, om in stede van dat hoofddeksel de pet aan te wijzen?' Genoeg hierover, doch laten wij nog een oogenblik bij de receptiën blijven. Wanneer men daar zijn oogen eens laat rond dwalen over de verzamelde gemeente, dan trekt het dadelijk de- aandacht, dat bij de hoofd-en opperofficieren der artillerie bijna uitsluitend officieren van het eigen wapen komen. Zoo is het ook bij de andere wapens en diensten. Komt men op een recep tie van een hoofdofficier, niet behoorende tot het eigen wapenr dan wordt men daar vreemd aangekeken. Hoewel misschien goed bekend in de officierswereld, ontdekt men toch steeds eene- groote hoeveelheid officieren, die men vroeger nooit heeft ontmoet. De band tusschen de verschillende wapens en diensten is dus niet erg groot, en nu vraag ik mijzelf af, of deze niet vaster zou worden aangehaald, indien het divisie-of brigade-verband in het leven werd geroepen. Vergis ik mij niet, dan bestaat dit verband voor oorlogstijd wel en zou het nu niet veel beter zijn dit reeds in vredestijd

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 89