77 - bevel over eene gecombineerde afdeeling kunnen voeren, bewijst- dit nog niet, wat ik boven reeds zeide, dat zij de eischen, die elk wapen voor zich stelt, kennen. Evenmin kunnen zij beoordeelen welke moeilijkheden voor ieder wapen verbonden zijn aan de uit voering van een opdracht. Zij kunnen dus niet altijd uit een wapen halen, wat er uit te halen is en omgekeerd geven zij dikwijls op drachten, welke onuitvoerbaar zijn. En juist deze wetenschap is van zoo'n groot gewicht in oorlogstijd. Door het scheppen van het divisie-verband, komen zij ook op de hoogte van de eischen aan de verpleging te stellen. Zij leeren beoordeelen, welke treinafdee- lingen noodig en nuttig zijn voor hunne divisie en kunnen daarin,, zoo zij bestaan, wellicht op de practijk gegronde en gewenschte verbeteringen aanbrengen. Bestaat het brigade- en divisie-verband, dan zal het ook beter mogelijk wezen dan tot nu toe die personen, die aan een helder verstand een groote mate van dienstijver paren, die dus zoowel in de practijk als in de theorie toonen, dat zij buitengewone gaven hebben, te bevorderen boven anderen. In het vorenstaande en in voorgaande stukjes heb ik mij tot. taak gesteld bestaande toestanden in ons leger te schetsentoe standen, die of dringend verbetering behoeven, öf de moeite- waard zijn om aan het publiek te worden medegedeeld. Ook in volgende stukjes hoop ik deze taak op dezelfde wijze te blijven uitvoeren Niet uit bedilzucht gaf ik mijne meening te kennen, maar bezield met de innige overtuiging, dat het wenschelijk zoude wezen enkele veranderingen aan te brengen, om daardoor ons leger te maken tot een ideaal leger, dat, wanneer eenmaal het kritieke oogenblik daar is, met trots aan de wereld zal kun nen toonen, welke daden het zal kunnen volbrengen. Om aan die m.i. zoo gewenschte laat ik ze noemen ver beteringen bekendheid te geven en tevens om te kunnen hopen, dat zij onder de oogen zouden komen van personen, die tot oor- deelen en handelen bevoegd zijn, plaatste ik mijne „praatjes" in dit tijdschrift. Hoewel het natuurlijk zeer goed mogelijk is, dat ik mistastte, waar ik mijne meening als de beste aangaf, getuigt het toch zeker van eene goede opvatting der redactie om de gelegenheid te schenken in dit tijdschrift maatregelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 91