81 van deze letter noodig. Indien met een aangenomen code wordt geseind in plaats van de woorden te spellen, wordt na het beant woorden van het verkenningssein, tweemaal achter elkaar de letter g geseind, door den seinontvanger te beantwoorden met letter g éénmaal. Geachte Redacteur. Gaarne voldoe ik aan Uw verzoek om mijn oordeel te zeggen over het hierboven ontwikkelde seinstelsel. Ik begin intusschen met de opmerking, dat het eön waag is om van achter de schrijftafel een seinmethode te bespreken, een zaak bij uitstek van practijk. Hoe men zich „van huis uit" bij het samenstellen van een seinmethode vergissen kan, moge blijken uit het volgende. Bij het Korps Genietroepen was indertijd in beproeving het systeem, bekend onder den naam van stelsel Rouveroy en waar aan ook het „Vreede" alphabet ten grondslag ligt. Om de cijfers aan te geven, had men oorspronkelijk (thuis) bedacht om tegelijk twee schijven van de vier, die bij de seinstelling Rouveroy te pas komen, in dezelfde richting omhoog of omlaag te doen bewe gen, en dat in tegenstelling van de letters, waarbij nimmer twee schijven te gelijk zich in dezelfde richting ten opzichte van den ruststand verplaatsen. Nu de toepassingop een guren avond lag ik met een telegrafist op eenige kilometers van Malang in de zwarte duisternis te loeren naar de bewegende lichtjes; ik noemde op wat ik zag en mijn buurman ooker was lichtgewriemel door den kijker te bespeuren. „Acht" nam ik hardop waar. „Vier" riep de korporaal. „Wel neen, twee en drie omhoog." „Neen luint een en vier omlaag". Wie ten slotte gelijk bleek te hebben, weet ik niet meer, maar wel was aangetoond, dat het niec aangaat een stelsel van op tische telegrafie theoretisch uit te maken, maar bovendien dat het toen ontworpene leed aan een euvel, nl. het ontbreken van een vergelijkingspunt. Nu ben ik tegelijk waar ik wezen wilde, nl. met mijne eerste opmerking: Wat heeft de practijk omtrent het stelsel geleerd ten aanzien van het „vergelijkingspunt"? Dl. II, 1901 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 95