DE BONISCHE ENPEDIT1ËN VAN 1859 en 1860. Eene critisch-tactische beschouwing. Vervolg van bis. 123. Den 18en werd nogmaals uitgerukt; thans was de colonne ster ker dan op den 16en, zij telde n.l. een half bataljon meer, al de aan wezige mineurs gingen mede terwijl ook een halve 6 ffi batterij werd meegevoerd. Blijkbaar was 't op Boni gemunt, men mag dit afleiden uit het feit, dat zwaarder geschut was ingedeeld en uit de grootere sterkte der genietroepen. De ondervinding twee dagen te voren opgedaan, werd in zoo verre benut, dat eene andere marschformatie werd gebruikt. In een breed front werd opgerukt, twee bataljons 't 10e en 't 14e marcheerden in compagnies-colonne naast elkaar op met eene tusschenruimte van 100 M. terwijl aan 6 vuurmonden in dat interval eene plaats gegeven was. Achter de artillerie volg den de marinelandingsdivisie, de cavalerie, de mineurs, de am bulance en de koelietrein, terwijl het linkerhalf3e bataljon even eens in compagnies-colonne het geheel sloot. Der cavalerie was thans eene plaats aangewezen, die haar toestond snel in front op te treden, tevens werd hare veiligheid niet te kort gedaan. De kolonel Waleson keurde in zijne „Bijdrage enz." den gebe- zigden marschvorm af, omdat deze z.i. in het terrein, waarop men zich bewoog, geen gelegenheid aanbood snel en gericht vuur af te geven. Of de kolonel dan de op den 16en gebruikte formatie wel gunstig achtte, weten we niet. Het wil ons even wel voorkomen, dat de breede, weinig diepe vorm op den 18en juist van wege het terrein zeer doelmatig was, niet 't minst, om dat de artillerie zich sneller tot het vuren in batterij kon stellen. Tot een gevecht, zelfs tot eene schermutseling is 't niet ge komen. Overwegingen, die velen destijds niet konden deelen, doch die het legerbestuur blijkbaar heeft kunnen billijken, deden Dl. If, 1901. 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 235