Op eene te Zürich plaats gehad hebbende conferentie is de vraag op geworpenyjHccft de veldartillerie behoefte aan houwitsers? Deze vraag werd aldaar beantwoord door den kolonel Wille. In 't kort zeide hij 't volgende: Hij wees er op, dat noch de noodzakelijkheid noch het nut van eenen vuurmond met gekromde baan in den veldoorlog door eenige krijgservaring bewezen was. De onstandvastige overwegingen waarop men het verloop van de toe komstige veldslagen en oorlogen vaststelt, hebben alleen de overtuiging ingang doen vinden, dat de invoering van krombaangeschut als integree rend orgaan van het veldleger een element is, noodzakelijk voor het succes hij de operaties van het veldleger. Volgens de Duitsche reglementen dienen de houwitserbatterijen: 1. tegen vijandelijke troepen achter dekkingen en tegen die dekkingen zelve 2. tegen bijeengetrokken troepen, die zich tegen de gestrekte baan dekken door terreinformatie; 3. tegen de gewone zich blootgevende doelen in den veldoorlog. ad 1. De kolonel geeft verschillende beschouwingen en komt tot de gevolgtrekking, dat de gevechten tegen ingerichte stellingen in den toe- komstigen oorlog uitzonderingen zullen zijn. (Een vijand in een verdedigende stelling moet men niet naderen maar „herausmanövriren.") ad 2. Troepen, die zich dekken en in gesloten formatie zijn, zijn niet gevaarlijk want zij schieten niet. Ze worden 't eerst wanneer ze uit hunne gedekte stelling te voorschijn komen om in 't gevecht gebracht te worden Maar dan kunnen ze met succes uit 't vlakbaangeschut met vuur overstelpt worden. Om troepen in eene gedekte positie te bevuren, moet men le. zeer nauwkeurig hun opstellingsplaats weten; 2". schoten kunnen waarnemen voor het inschieten. Een en ander is zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk. De ballons zijn niet steeds beschikbaar; de cavalerie geeft zelden vol-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 330