317 doend juiste en gedetailleerde berichten voor een artillerie commandant, waardoor voor munitieverspilling veel kans bestaat. ad 3. Dit doel wordt door 't veldstuk voldoende bereikt. Maar 't is zeker dat de volmaking van 't veldkanon door zijne juistheid in de gestrektheid van zijn baan 't goed gebruik moeilijk heeft gemaakt. 't Schijnt dat men tot de volgende conclusie is gekomende veld artillerie vraagt niet en mag zelfs niet bezitten een vuurmond waar van de gestrekheid van de baan zóó volkomen is, dat men haar met een houwitser moet completeeren. De veldoorlog eischt één soort stuk, dat wat de baan betreft niet zoo volmaakt mag zijn, dat 't overigens niet aan alle eischen, die 't slagveld stelt, voldoet. De houwitser behoort in 't artilleriepark van 't positie- geschut te huis. Indien de omstandigheden het eischen, kan men hem laten aanrukken, t Is dan ook niet noodzakelijk de eigenschappen van den houwitser als zoodanig te bekorten terwille van de eischen van lichtheid en beweeg baarheid waaraan hij als veldstuk zou moeten voldoen. (Revue Mil. Suisse 1900 No. 29.) INGEZONDEN. Militaire Wiel ei-wedstrijden. Op 18 Augustus j.l. werden te Weltevre den wielerwedstrijden gehouden uitsluitend opengesteld voor militairen beneden den rang van officier. De wedstrijden waren zeer geanimeerd en de winners werden hartelijk toegejuicht door het publiek, waaronder behalve de jury en de genoo- digden (te zamen 8) nog 3 officieren werden opgemerkt. Het garnizoen van Weltevreden alleen telt ongeveer 150 officieren. Had de belangstelling in dit feest, waarvan het netto provenu aan den PI. commandant voor een militair doel werd afgedragen, van de zijde van het officierskorps niet wat grooter kunnen zijn? H. Opgenomen onder de oudste helft sedert de laatste opgave. Infanterie De kapiteins: E. E. van Dijk; C. Exel; C. R. W. K. van Alderwerelt van RosenburghJ. B. SnepvangersJ. J. J. M. OostermanH. van Stipriaan Luiscius en A. K. E. Swart. Dl. II, 1901. 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 331