485 men voor het kader de meesters gebruikt worden als onderwijzers, dat bij assauts en wapenfeesten de meesters de deelnemers moeten opleiden, dat bij ieder examen de meesters in commissie benoemd worden om de kundigheden van hunne kameraden te beoordeelen en wel alles zonder eenige belooning. In verband met het bovenstaande acht ik het wenschelijk, dat: le, de schietpremiën worden afgeschaft, ook die van drie gulden bij het worden van „scherpschutter voor de le maal;" 2e, de schietprijzen en het prijsschieten worden afgeschaft; 3e, de scherpschutters eene soldij-verhooging van vijf en de meesters voor elk wapen, waarop zij meester zijn, van Hen centen per dag ontvangen. Of door deze veranderingen de uitgaven voor het leger veel vermeer derd zullen worden, betwijfel ik zeer, maar ik ben er van overtuigd, dat onze infanteristen, meer dan nu het geval is, moeite zullen doen scherp schutter en meester op een of meer wapens te worden en te blijven. Senio. Zich als deserteur aanmeldende koelies. Op de buitenbezittingen, waar zich goud- en andere maatschappijen vesti gen, die koelies importeeren, gebeurt het in den laatsten tijd veel, dat zich koelies in de benteng aanmelden als deserteur. Zijn ze werkelijk deserteur dan moeten zij natuurlijk vastgehouden wor den als hebbende verplichtingen aan het gouvernement; ze behooren dan te worden gekleed, gevoed, betaald en later naar hun garnizoen te worden opgezonden met inachtneming van het bepaalde bij A. 0.1883 No. 44. Hoe overtuigt de postcommandant zich of de man werkelijk deserteur is en niet zooals herhaaldelijk voorkomt iemand, die zich aan de ver plichtingen als contractkoelie wil onttrekken en op andermans kosten in zijne negeri wil terugkeeren Hij houdt een voorloopig onderzoek, waarin vooral de volgende punten moeten uitkomen1. Alles wat op zijn signalementsstaat voorkomt, om dit later te vergelijken met de intusschen van den stamboekbeheerder opge vraagde gegevens. 2. Blijkt uit de tegenover een meerdere aangenomen houding etc. of de verdachte soldaat geweest is? 3. Vragen naar het bij de theorie geleerde b.v. bij een infanterist de deelen van het geweer. De opgegeven namen der officieren, sectie- en groepscommandanten zullen dikwijls onbegrijpelijk zijn en kunnen den pseudo-deserteur evenals de gegevens voor het stamboek door den werkelijken deserteur zijn ingepompt. Wordt nu de deserteur, na naar zijn garnizoen opgezonden te zijn, door den krijgsraad veroordeeld, dan wordt hij natuurlijk met de kosten van overvoer belast en had hij recht op voeding, betaling en kleeding. Hoe echter wanneer de krijgsraad den man niet voor een deserteur houdt?

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 503