486 Dan wordt de postcommandant met alles bela9t, al heeft hij vermeend op goede gronden als boven aangegeven den man voor deserteur te moeten houden hij mocht hem, zoo er maar eenige vermoedens voor desertie be stonden, niet laten loopen wilde hij de belangen van het gouvernement niet uit het oog verliezen. Ook kan het geval zich voordoen, dat de identiteit van een vroeger militair wordt geconstateerd maar dat hij niet deserteur maar een afgekeurde is. Er verloopen maanden voordat de man voor eenen krijgsraad terechtstaat en de later te vergoeden som wordt grooter en grooter. Zoolang nu nog geene voor den postcommandant in deze beschermende bepalingen zijn uitgevaardigd, doet men het best den man mee te laten eten, hem niet te betalen, niet te kleeden en eerst in de sterkte op te nemen als hij na afloop van alle informatiën naar zijn garnizoen wordt opgezonden om voor den krijgsraad te recht te staan. Dan behoeft men ten minste alleen van dien datum af te betalen ingeval de man een pseudo-deserteur was. M. te S. B. Hulpmiddelen tot liet markeeren van vuur bij de tegenpartij. Op de groote afstanden zijn de door schijven voorgestelde artillerie-doe len veelal onvoldoende zichtbaar, zoodat het noodzakelijk is bij deze doe len het vuur te markeeren. Voor het markeeren van vuur bij artillerie-doelen wordt in Nederland gebruik gemaakt van een onbekwame granaatkartetsbus van 6 c.M., in den bodem voorzien van een gat tot plaatsing van een pijpje No. 2. In de bus wordt een kardoesje met 20 gram rookzwak manoeuvrekruit en 5 gram buskruit No. 2 gebracht, opgesloten door een houten stop, dik 1 c.M., welke bevestigd wordt door een stalen moer, met gat aan de voor zijde, die op de bus geschroefd is, waartoe deze uitwendig van een schroef draad is voorzien. Het ijzeren voetstuk, dat met omgebogen vleugels in den grond wordt vastgezet, heeft een verhooging en aan de achterzijde een naar boven omgebogen steunplaat. Op 2 d.M. vóór de verhooging is een ijzeren haak aangebracht, tot het ophangen van een zakje, gevuld met 25 gram droog poedervormig schietkatoen, ten einde voldoende vlam te krijgen. Om het toestel te gebruiken, worden de omgebogen vleugels van het voetstuk in den grond gedrukt, het kardoesje met manoeuvrekruit met den krop naar boven in de bus gebracht, daarna de houten schijf geplaatst en de stalen moer opgeschroefd. Het pijpje wordt daarna in de bus gesto ken en op het voetstuk geplaatst met den trekker van het pijpje door

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 504