SANCTA BARBARA, DE PATRONES DER ARTILLERIE. „Wanneer de kogel in het stuk wordt gebracht, zal men het „teeken des kruises over de monding maken en de hulp van .„de Heilige Barbara inroepen" luidde de 10e Regel, die Keizer Karei Y aan de door hem te Burgos in Spanje en op het eiland .•Sicilië gestichte artilleriescholen gaf, en verder: XII. „Wie „tegen het gebod zondigt, zal aan de broederschap der Heilige „Barbara 2 pond was schenken." Dergelijke broederschappen vond men veel in de middeleeu wen. Het waren vereenigingen van mannen of vrouwen of ook van personen van beiderlei kunne, die zich vereenigd hadden •tot vrome oefeningen, tot het wederkeerig bewijzen van diensten en tot weldadige doeleinden. Zij waren eene navolging dei- geestelijke orden. De erkenning van de kracht, die laatstgenoemden bezielde, prikkelde er toe om de organisatie, waarop hun macht voor het grootste deel berustte, ook bij het nastreven van oogmerken in het burgerlijk leven, te volgen. Soms waren deze vereenigingen gilden, zooals die welke in bouwkeeten bijeenkwamen en waaruit de vrijmetselaars zijn ontstaan. Evenals daar de steenhouwers, metselaars en tim merlieden bijeenkwamen, zoo vormden hier de meesters op de buks en de konstabels, de veldschutters en de tuigmeesters en wie verder nog betrokken waren bij de vervaardiging of het -gebruik van het grof geschut, eene vereeniging tot behartiging van hunne gemeenschappelijke belangen, tot het wederkeerig verleenen van hulp en ondersteuning en daarnaast ook tot be vordering der gezelligheid en het algemeen genoegen. Zorg vuldig werd gewaakt voor de eer van hun stand, op de ver vulling der eischen gesteld aan de kennis en de bekwaamheden •der medeleden en op het bewaren der gilde-geheimen. Volgens het gebruik dier tijden stelden zij zich onder de Hooge

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 695