K ACH TSEIX E Van bevriende hand werd met toestemming van den ontwer per, den kapitein van de Stoomvaart Maatschappij Nederland Kotting, een ontwerp voor het wisselen van nachtseinen ter be schikking der Redactie gesteld. Wij laten het hier volgen met een daarover van bevoegde zijde geleverde bespreking. Nachtseinen met 2 witte lantaarns (of 2 witte gloeilampen) onder elkander gehangen op zulk een afstand, dat geen twijfel kan bestaan welke de bovenste, welke de onderste lantaarn is. Deze seinen berusten op de code in gebruik bij de E.N. Marine (systeem overste Yreede). De nachtseinen worden daar gegeven met behulp van een electrisch zoeklicht en bestaan in lange en korte schitte ringen. De lange schittering wordt voorgesteld door schitteringen van de bovenste, de korte door schittering van de onderste lantaarn achtereenvolgens afgegeven. Olielampen gebruikende, worden deze aan een seinpaal opgeheschen op een vaste maat en daarna vastgezet. Tot verduistering (onzichtbaar maken) der lantaarns gebruikt men cylinders van hout, blik of anderszins, die zoodanig moe ten bevestigd zijn, dat zij van den beganen grond met een handbe weging omhoog zijn te lichten, zoodat zonder noodelooze krachts inspanning een of beide lichten zichtbaar kunnen worden. Verkenning sseinen Wie seinen wil, begint met beide lantaarns tegelijk te doen flikkeren, door het achtereenvolgens op en neêr halen der scher men of, bij electr. lampjes, door aan en af te zetten tot de post of het schip, waarmede men seinen wil, antwoord geeft op de zelfde wijze. Nadat dit antwoord ontvangen is, verduistert de seingever zijne lichten gedurende 30 sec. en begint hierna te seinen. Buur der schitteringen: Iedere schittering duurt 3 sec. gevolgd

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 93