84 „geven in rekening wordt gebracht, verkrijgt de machinale aan- „slag hooge waarde, omdat hoe juister de aanslag is, hoe min- „der tijd voor het schot vereischt wordt en hoe meer schoten „er dus in een minuut kunnen worden afgegeven. De aanslag- tijd van ieder schot wordt hierbij dus indirect gemeten door „het aantal schoten te deelen op den verbruikten tijd. „Maar tegelijk komt de juistheid van den aanslag tot zijn: „recht omdat de waarde van eiken treffer wordt medegeteld.. „Tevens komt dit juist- en snelvuur gedurende één minuut „overeen met soortgelijke vuren, die eventueel in werkelijkheid, „zullen worden toegepast. „De eenige moeilijkheid bestaat in de juiste onderlinge waar- peering tusschen snelheid en juistheid met het oog op de ver gelijking tusschen de verschillende schutters. „Doen twee schutters ieder evenveel schoten en heeft A meer „trefferpunten geschoten dan B, dan is het duidelijk dat A wint. „Maar wanneer A minder schoten gedaan heeft dan B doch meer „trefferpunten behaalt, dient evenzeer te worden vastgesteld wie „het beste geschoten heeft. „Het is vooralsnog niet gemakkelijk die onderlinge vergelijking „tusschen juistheid en snelheid mathematisch zuiver uit te „drukken „Wanneer het eenmaal gelukt zal zijn een juist verhoudings- cijfer te vinden tusschen aantal schoten en aantal trefferpunten, „dan zal daarmee een tweede zeer belangrijk voordeel verkregen „worden n.l. de mogelijkheid om de bekwaamheid van den schutter „in een getal uit te drukken. Dan zullen de resultaten van een „schietopleiding eveneens in getallen kunnen worden uitgedrukt „en zal daarmede de gelegenheid geopend worden om de waarde „van een methode te onderzoeken." Het gebruik van het geweer heeft ten doel den tegenstander in den strijd te treffen. Slechts zoodanige leeringen hebben waarde, die daarmede rekening houden, steeds moet gevraagd worden „welke eischen stelt het gevecht aan den schutter, en in hoeverre is hij in staat daaraan te voldoen." Op deze wisselwerking van gevechtseischen en vermogen van den schutter moet een rationeele opleiding gebaseerd zijn_

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 100