85 -De hoofdfactoren van het militaire schieten zijn dus: de eischen -van het gevecht, de natuur van den schutter en het geweer. De opleiding zal dus vóór alles den schutter als mensch be schouwen, en hierop steunend nagaan in hoeverre hij tot een ■bruikbaar werktuig opgeleid kan worden. Hier de middenweg 'te vinden, van den mensch niet te veel, van den schutter niet te weinig te verlangen, daarin ligt de kunst der opleiding. Men moet van den schutter slechts dat verlangen, wat hij ook in het gevecht toepassen kan, dit echter in vredestijd zoo vlijtig beoefenen, dat het een gewoonte wordt, dat de uitvoering der eenvoudige verrichtingen den man in vleesch en bloed over gaat, want in den kogelregen wordt slechts toegepast, wat als 't ware met hem is samengegroeid. Wat onze soldaten van af den eersten dag, dat zij een ge weer in handen krijgen, systematisch onafgebroken tot het einde van hun diensttijd moeten beoefenen is de aanslag. Indien ergens het uitbetalen van premiën reden van bestaan heeft, dan is het wel aan dengene, die in zijn sectie (compagnie) het grootst aantal malen achtereen het geweer afvuurt gericht op op verschillende afstanden in het terrein aangegeven doelen. Onder systematische oefening wordt verstaanaanvankelijk het ontwikkelen van de arm-, hand- en vingerspieren door daarvoor geëigende oefeningen onder toezicht van deskundig personeel, ver volgens het ongeveer horizontaal in den aanslag brengen van het geweer zonder meer, daarna het kunnen aangeven van het punt waarop het geweer gericht was op het oogenblik, dat de vizierlijn genomen werd, dan het corrigeeren van den aanslag door de vizier lijn snel te brengen op het onderste zichtbare deel van het aangege ven doel, vervolgens het aftrekken van het geweer juist op het oogenblik, dat de bovengenoemde correctie van den aanslag heeft plaats gehad, ten slotte ook op bewegende doelen. Zoozeer mechanisch moet de aanslag worden, dat de schutter na eenige schoten op het doel met gesloten oogen kan doorvuren, zon der dat daardoor het aantal treffers tot nul wordt gereduceerd. Dat een dergelijk resultaat niet bereikt wordt in enkele maan- •óien is duidelijk, doch dit is ook volstrekt niet noodig; geen ■bezwaren zijn er om er zelfs jaren aan te besteden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 101