VRAAGSTUKKEN VAN BEN DAG. Is het wenschelijk en mogelijk om de lijfstraffen bij het straf detachement af te schaffen? Er zijn vraagstukken en hiertoe behoort het bovengenoem de welke telkens en telkens door eigen kracht wederom naar voren komen. Men had gedacht met hen afgehandeld te hebben, ze voorgoed te hebben opgelost, ze te hebben ontzenuwd, verplet terd om op een gegeven oogenblik te ontwaren, dat ze wederom aan de orde zijn gesteld. Dit verschijnsel stemt tot nadenken. En zij, die zich niet kalm kunnen neerleggen bij eene bloote constateering van het bestaande, zij zullen trachten te verklaren de oorzaken van hetgeen is. En dan, ons verdiepende in de beschavingsgeschiedenis der men- schelijke samenleving, neemt het vraagstuk, onder het gevoel der majesteit van hetgeen is gewrocht, andere afmetingen aan, dan is het niet meer een vraagstuk met ja of neen op te lossen door de meer of minder goede verdediging van enkele personen, dan is het niet meer een onderwerp voor een „debating society", waarbij de toehoorders in de handen klappen om de fraaie retho- rische wendingen van den geachten sprekerdoch dan wordt het grooter, al grooter, tot dat het zich oplost in Schopenhauers formule: Het „nu", het oogenblik, heeft geen bestaansduur. Gelijk een kleine spiegel het licht weerkaatst, hetwelk uit de eindelooze ruimte daarop valt, zoo is het wederom aan de orde stellen van het vraagstuk te beschouwen als de reflex van het openbaar geweten, getuigenis afleggende van de verandering der

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 107