98 Koloniën uitgebrachte rapport, mannen in wie Onze Majesteit de Koningin en Hare verantwoordelijke raadgevers blijkens hunne benoeming bij Kon. Besluit van 21 Oct. 1898 No. 15 het volste vertrouwen stelde, mannen die gedurende ruim 21jz jaar met ernst en plichtbesef het vraagstuk der samensmelting van alle zijden bekeken hebben. Ons protest dient voorts om te verklaren, dat velen, die zich in den pennestrijd, welke de laatste jaren gevoerd werd, als besliste tegenstanders eener samensmelting der officierskaders deden kennen, zulks deden omdat zij volgens hunne innige overtuiging die samensmelting een nadeel achten hetzij voor het algemeen belang, hetzij voor het speciale Indische legerbelang, hetzij voor de beide, hetzij voor één der beide officierskorpsen, zonder zich daarbij door eenige te wraken bijbedoeling te doen leiden. Wij wenschen hier te verklaren, dat bij de hier door ons bedoelde personen de oordeelsscherpte niet ver zwakt was, noch de oordeelvrijheid gekneveld werd door kortzichtige par tijdigheid en eene bekrompene opvatting van solidariteit en korpsgeestdat zij hun verstand gebruikende werkelijk niet beter wisten dan zij schreven en spraken (en zoodoende verkeerden zij in goed gezelschap) en dat zij geen deel uitmaakten van een kamp, waarin bekrompenheid, vooroordeel, vrees en kleine belangen den scepter zivaaiden. Wat de overige tegenstan ders en alle voorstanders der samensmelting betreft, wij houden ons overtuigd, dat ook bij hen in hoofdzaak het algemeen belang op den voorgrond heeft gestaan, en in ieder geval al mocht al eens een enkele maal twijfel ter zake bij ons zijn gerezenwij zouden ons wel wachten zonder aanvoering van overtuigende bewijzen ten hunnen opzichte aan het lezend militair publiek van Nederland en Indië en van een gedeelte van het buit-nland dergelijke ernstige beschuldigingen voor te leggen als S. doet. Hoe ongaarne wij ook in zake fusie de pen ter hand nemen, ver meenden wij dit woord van protest niet te mogen terughouden. C. F. H. Tückermann. Redacteur. I. M. T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 114