103 ■verscheidene werkzaamheden, welke bij vele oorlogshandelingen voorkomen, verricht moeten worden zonder leiding of hulp van genietroepen. De troepen worden in het pionieren geoefend, doch de toepassing hiervan is noodig bij gevechtsoefeningen, waarbij niet alleen zou blijken of de troepen in die werkzaamheden goed geoefend zijn, doch ook of de bevel hebbers in verband met terrein, tijd en andere omstandigheden van die geoefendheid het meest wenschelijke gebruik maken. Ook zal de aanval moeielijker worden, waardoor meer van den bevelhebber gevorderd wordt en het noodzakelijke der verkenningen meer uitkomt. Als reden waarom de gevechtsoefeningen niet of zelden gecombineerd worden met pionierarbeid, zal genoemd worden het niet beschikbaar zijn van geschikte terreinen en dit bezwaar is van ernstigen aard. In ver band met de grootere kosten der oefeningen, wanneer zij in bebouwde streken zouden plaats hebben, zal men in de keuze der terreinen be perkt zijn, doch waar eenigszins mogelijk, zullen m. i. die gecombineerde oefeningen steeds moeten geschieden. B. H. L. Verantwoording der vivres. Meureudoe, 1010— 01 Geachte Redacteur! Steeds met belangstelling van de, in het tijdschrift onder Uwe redactie voorkomende, wenken voor de practijk kennis nemende, vermeende ik niet beter te kunnen doen dan te trachten ook eens iets te leveren, dat van practisch nut zou kunnen zijn, en in elk geval een deel van het adminis tratieve werk van den compagniescommandant aanmerkelijk zou kunnen vereenvoudigen. Ik bedoel de verantwoording der vivres enz. Wanneer U tenminste de ellenlange vellen papier ziet, waarop hier op Atjeh die verantwoordingen zijn gesteld, en waarop de uitkomsten zijn vermeld van honderd twintig en* meer vermenigvuldigingen, dan zult U mij toes'emmen, dat een belangrijke vereenvoudiging voorzeker wenschelijk zou zijn. Ik zoude dus het volgende willen voorstellen De bepaling, dat alh s, wat van levensmiddelen, brand- en lichtstoffen enz. is ui'besteed, ouk van den aannemer moet ontvangen worden, blijft ge handhaafd. Zoodra echter een leverantie is toegewezen, wordt, desnoods tot in 1/1000ste van een cent nauwkeurig, berekend hoeveel elk ration kost. Aan het einde der maand wordt uit de door den kwartiermeester ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 119