104 verifieerde drie aantooningen de sterkte genomen over de gelieele maand, wat dan het totaal aantal rations geeft, waarop de compagnie recht heeft. Het getal rations, vermenigvuldigd met de van te voren bepaalde waar de, geeft het bedrag, dat der compagnie aan voedingsmiddelen enz. over de afgeloopen maand competeerde. Trekt men nu hiervan af de waarde der ontvangen vivres berekend volgens de aannemings- en magazijnsprijzen, dan ge-ft het verschil onmiddellijk het be 1 rag, wat der compagnie aan verkochte vivres (om bij de oude uitdrukking te blijven) aankomt, of het geen de menage den lande schuldig is. De vivresafiekening zoude ik dan willen inrichten zooals bijlage A. aan geeft. Volgens mijn meening zal deze inrichting ock de verificatie ver gemakkelijken. E.n bezwaar is er echter, en dat is, dat op deze wijze nimmer te min ontvangen vivres ten voordeele van den lande worden gebracht, doch een compagniescommandant, die slechts een beetje op zijn administratie let, zorgt wel dat van die artikelen steeds eer te veel dan te weinig wordt ontvangen. Verder bestaat er dan de mogelijkheid, dat, zotals reeds te Atjeh geschiedt, ook voor magazijnsvivres het geldswaardig bediag ontvangen wordt. Daar de compagnie elke maand, wat vivres betiefi geheel met den kwar tiermeester afrekent, en dus niets te veel of te min wordt ontvangen kan de vivresafrekening van den kwartiermeester geheel vervallen, benevens de afzonderlijke staten voor te min ontvangen vivres. Van de ondervolgende personen en colleges wordt dus het work vereen voudigd en verminderda. het administratief personeel der compagnie, b. den luitenant, uie ingevolge de voorschriften met het nazien van dat ge deelte der adminis ratie door den compagniescommandant is belast: c. den compagniescommandant; d. den kwartiermeester, e. de Ve afdeeling D. v. O. (bureau verificatie) en f. de Algemeene Rekenkamer. Mijns inziens is het dus wel de moeite waaid om over het al of niet invoeren van een dergelijke verandering eens even na te denken. Na beleefde groeten Uw dienstwillige. J. Bryan. kap. inf".

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 120