- 115 De ondergeteekende heeft den Gouverneur-Generaal uitgenooiigd om de door eenige leden verlangde gegevens betreffende het concubinaat in het leger met bekwamen spoed te willen doen bijeenbrengen, opdat ze, zoo mogelijk, kunnen worden opgenomen in het Koloniaal Verslag van 1902. Onderaf deeling 90. Overtuigd a's de ondergeteekende is, dat de op richting van een afzonderlijke afdeeling voor de behandeling van de aangelegenheden der cavalerie bij het departement van oorlog te Batavia ten goede zal komen, zoowel aan dat wapen als aan de remonteeiing van het leger in het algemeen, was het hem aangenaam te zien, dat in het Voorloopig Verslag slechts enkele leden zich verklaarden tegen het doen zetelen van den chef van het wapen der cavalerie hij het departement. De mogelijkheid van dagelijksche aanraking van dien chef met den leger commandant zal zeker eene spoedig afdoening van zaken bevorderen. Hetgeen omtrent deze aangelegenheid verder in het Voorloopig Vers'ag werd aatigefeekend geeft voorts aanleiding om er op te wijzen, dat in de Memorie van Toelichting de overbrenging van een der beide hoofdofficie ren van Salatiga naar Batavia niet heeft gegolden als motief voor de oprichting der afdeeling bij het departement van oorlog, onder leiding van den wapenchef, maar als een bijkomend voordeelaan diens verplaatsing van Salatiga naar elders verbonden. Onderafdeeling 91. Voor zooveel tot dusver hier te lande is gebleken, heeft de commissie tot onderzoek van de vraag of meer centralisatie mogelijk is bij de voor verschillende takken van dienst te bewerkstel ligen opnemingen, en metingen, nog geen verslag uitgebracht, Onderafdeeling 102. Naar aanleiding van de vraag of de fouten bij het projecteeren van de stoomtramwegen in Atjeh begaan, groote geldelijke nadeelen tengevolge hebben gehad, kan de ondergeteekende wanneer gedoeld wordt op de bij de behandeling van de Indische begrooting voor 1900 Handelingen Tweede Kamer 1899/1900, blz. 520/1) besproken te genspoeden bij den bouw van den tramweg van Sigli naar Geude Breuë verwijzen naar hetgeen dienaangaande is medegedeeld op blz. 15 van het Koloniaal Verslag van 1899, waaruit valt af te leiden, dat het. gebeurde, aannemende dat fouten e - de oorzaak van zijn, geen groote geldelijke nadeelen tengevolge kan hebben gehad. Onderafdeeling 104. Blijkens hetgeen werd medegedeeld op bladz. 34 der Memorie van Antwoord betreffende de Indische begrooting voor 1901, waren dc klachten van dr. Eileets de Haax het gevolg van d< or hem geconstateerd plichtverzuim van eenige militairea beneden den rang van

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 131