HET INDISCHE POLITIEWEZEN. Met de bijlagen A. t/m G. (Vervolg van bis. 58 en slot.) Laten wij thans nagaan op welke wijze het Wapen der Ma rechaussee moet worden georganiseerd en geformeerd om het best aan zijne bestemming te beantwoorden. Bepalen wij ons voorloopig alleen tot Java, en houden daarbij de Koninklijke Nederlandsche Marechaussee voor oogen, welk wapen wel alleen belast is met de algemeene rijkspolitie en de observatie der landgrenzen, doch bovendien gelegerd is in die gemeenten, waar de politieke toestand herhaaldelijk aanleiding geeft tot woelin gen (veendistrictengemeenten met eene sociaal-democratische bevolking.) Ons Nederlandsch Marechausseewapen heeft aan zijne roeping beantwoordde bevolking respecteert of vreest zelfs den marechaussee, en toch zal ieder, wanneer hij de hand op het hart legt, moeten bekennen, dat daar, waar de marechaussee's optreden, orde heerscht, dat zij niet alleen krachtig maar ook doeltreffend optreden, en dat zij geen persoon, onverschillig rang of stand, ontzien, als het noodig is. Op de bijlagen A en B geven we, ter latere vergelijking met het Wapen der Indische Marechaussee, de formatie en standplaatsen der Nederlandsche divisiën aan 1) welks leden, zonder zich vijandig te stellen tegenover de bevolking, waar uit zij geworven zijn, toch ten allen tijde een afzonderlijk, zelfs geïsoleerd standpunt in de maatschappij innemen. Op Java treffen wij geene streken, die niet en ook geene, die bijzonder sterk geobserveerd moeten worden, of men moest er bijzondere waarde aan hechten om de Vorstenlanden en ook Bantam scherp in het oog te houden. 1) Overgenomen uit den Cadetten-almanak jaargang 1900. Dl. II, 1902. 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 137