121 seedivisiën, resp. 5 en 6 in getal, vereenigd tot het 1» en 4e ma rechausseebataljon, terwijl in de 26 afdeeling de divisiën van Tegal, Pekalongan, Semarang en Rembang het 2e, de overige 5 het 3e marechausseebataljon vormen. Het bataljon wordt gecommandeerd door een majoor of overste, aan wien een luitenant als adjudant is toegevoegd. De com mandanten van het le, 2" en 4e bataljon hebben hun standplaats op de hoofdplaatsen der Militaire Afdeelingen, die van het 3e ba taljon te Djokjakarta. Een kolonel of generaal-majoor is chef en inspecteur van het wapen, aan wien één luitenant als adjudant en één als adjunct is toegevoegd. De chef ontvangt in tijd van vrede zijne bevelen van den Directeur van Justitie en verhoudt zich in vele aan gelegenheden, betrekking hebbende op het personeel en het mate rieel, tot den commandant van het leger. Alzoo zijn wij gekomen tot eene formatie, aangegeven op de bijlagen C t/m. G-, waarin tevens de standplaatsen der pelotons zijn vermeld. Zooals wij straks reeds opmerkten, blijven de ambtenaren van het Binnenlandsch Bestuur in hun gebied, op denzelfden voet als thans, belast met de politie en hebben derhalve voor zuiver politieaangelegenheden de volledige beschikking over de in dat gebied gelegerde marechaussee. Aanbeveling verdient het, dat bevelen zoo eenigszins mogelijk steeds hiërarchiek worden gege ven, zonder dat deze regel echter aanleiding mag geven tot omslachtigheid, wat in vele gevallen vertragend zou werken op de handelingen der marechaussee. Bij gewonen gang van zaken, geeft de resident zijne bevelen aan den kapitein-divisiecomman dant in zijn gewest; de assistent-resident aan den luitenant pelotonscommandant in zijne afdeeling, de controleur aan den Europeeschen sergeant-sectiecommandant. In bijzondere en spoed- eischende gevallen wordt natuurlijk van dezen regel afgeweken. Het Wapen der Marechaussee is een militair korps, allen die er deel van uitmaken blijven onderworpen aan de militaire wetten. De kosten komen echter ten laste van de begrooting van het Departement van B. B. daar het korps in tijd van vrede .uitsluitend bestemd is voor het verrichten van politiediensten. De tot het Wapen behoorende officieren gaan daarbij defini-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 139