126 Officierenf 889.000 Minderen2.629.744.40 Totaalf 3.518.744.40 Java telt in het geheel 26.000.000 inwoners. Het onderhoud van het geheele Marechausseewapen kost dus jaarlijks per in woner slechts 14 centen. De mannelijke bevolking van Java bedraagt 12,588.000, vor mende ongeveer 4,2 millioep gezinnen. Per gezin bedraagt dus het jaarlijksch onderhoud slechts 85 centen; waarlijk geene be dragen, die van de oprichting van het korps behoeven te doen afzien. Ten slotte wenschen wij nog even terug te komen, op iets, wat wij vroeger slechts terloops aanstipten. In tijd van vrede verricht het Wapen uitsluitend politiediensten. In tijd van oorlog tegen een B. V. kan het echter bij afzon derlijk besluit van den Gouverneur-Generaal geheel of gedeelte lijk ter beschikking van den commandant van het veldleger wor den gesteld. Het zal voorzeker een buitengewoon groote aan winst zijn voor het Leger, het Wapen van vier complete, goed geëncadreerde en uitmuntend aangevoerde Amboineesche batal jons, die, aan vermoeienissen gewoon, geleerd hebben zelfstandig op eigen initiatief in kleine groepen op te treden en die zich dus bij uitstek leenen tot stoute ondernemingen, tot spionnage, tot het inwinnen van berichten, tot allerlei handelingen uit den kleinen oorlog, tot een echten guerilla-oorlog. Aan geen operatiebasis, aan geene verbindingslijnen gebonden, begaafd met uitmuntende terreinkennis en goeden terreinblik, kan hun optreden zoo verrassend mogelijk zijn. Het zedelijk overwicht op de bevolking, dat zij in tijd van vrede hebben verworven, zal die bevolking in bedwang houden niet alleen, maar zelfs de medewerking ervan kunnen verzekeren. R. Boonstra, 1' Luit"', der Inf".

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 144