128 Daarom is het noodig dat allen in dit opzicht geoefend worden, althans op de kleine en de middelbare afstanden, dus tot 1000 M. Heeft de vuurleider het doel dan wel de richtlijn bepaald, dan is het zijn zaak het overeenkomstige vizier aan te geven, wat gebaseerd moet zijn op den geschatten afstand en de invloeden, die zich op het projectiel doen gelden. Hierbij is beslist het schatten van den afstand van het grootste belang. Daarom is het noodig deze zaak nader in beschouwing te nemen. Een goed schutter brengt één projectiel in het doel, een goed schatter een bundel. Hieruit moge de waarde blijken van bedrevenheid in het af- standschatten en het grootere nut, dat er voor den vuurleider in gelegen is, wanneer hij kan beschikken over eenige scherp- schatters in plaats van over een gelijk of zelfs grooter aantal scherpschutters. Vaardigheid in het schatten van den afstand is onmisbaar tot het verkrijgen van vuuruitwerking. Vindt men het noodig den scherpschutter te beloonen en te onderscheiden, in hoogere mate is dit gewenscht voor den scherp schatter. Op den voorgrond wil ik stellen dat ik onder scherpschutter niet versta een C. schutter 1), en dat overigens van de volgende begin selen wordt uitgegaan, zoowel wat betreft schatters als schutters-. 50 °lo zijn middelmatig. 50 °lo zijn goed en slecht. Bij eene rationeele opleiding zijn er meer goede dan slechte a sch-tters en zou de verhouding kunnen zijn bijv. 35 °/0 goede op 15 °lo slechte; van de goeden zou ik het 2/7 deel scherp schutters willen noemen, u 1) De schutters 2e klasse moeten, om le klasse schutters te kunnen worden, voldaan hebben aan de voorwaarden, genoemd in 135 A van het scliietvoorschrift en de schutters le klasse aan de voorwaarden genoemd in 136 B om scherpschutter te kunnen worden. De scherpschutters schieten de oefeningen bedoeld in 137 C, vandaar het gebruik om te spreken van A. B. en C. schutters. Waar men nu scherpschutters herhaaldelijk bij de le oefening van 137 C.200 M. ringschijf misschoten ziet doen, spreekt men liever van C. schutters dan van scherp schutters, daarmede aanduidende dat een C. schutter nog volstrekt geen scherpschutter is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 158