131 verkregen worden door nauwkeuriger afstanden te leeren schatten.. De afstand, waarop de schattingsfouten meer invloed hebben dan de fouten van den schutter, is ongeveer 300 M. Met het toenemen van den afstand nemen de spreidingen tengevolge van schattingsfouten sneller toe dan de spreiding van den schutter. Zoo bijv. is de gemiddelde hoogtespreiding als gevolg van de schat- tingsfout op 400 M reeds 96 cM. terwijl de spreiding van den schutter slechts 65 cM. bedraagt. Hieruit volgt, dat in hoofdzaak beoefend moet worden het schatten van afstanden boven de 300 M., daar vrij groote fouten in het schatten op kleine afstanden geen invloed hebben, terwijl naar verhouding kleinere fouten op groote afstanden van veel invloed zijn. Zoo lang geen goed bruikbare afstandsmeter gevonden is, meent de schrijver, dat o.a. verbetering verkregen kan worden door het gebruik van twee vizieren, omdat, zegt hij, het schieten met 1 vizier als 't ware een loterij is waarin naast één groote prijs een aantal nieten, daarentegen het schieten met 2 vizieren een loterij in welke wel is waar geen groote prijs te behalen is doch waarin veel minder nieten en een aanzienlijk aantal vrij goede prij zen voorkomen. De som der prijzen is in beide gevallen dezelfde. In den oorlog nu komt het niet aan op een zoo hoog moge lijke maar onzekere uitwerking doch op een voldoende uitwer king, waarop gunstige kansen bestaan. Aan de vorenstaande denkbeelden, ontleend aan het reeds genoemde werk van den Duitschen generaal, ging in het Militar Wochenblatt (1) een artikel vooraf, dat in beginsel dezelfde denk beelden huldigde en waarin o.a. gezegd werd: Wat bewijst de schutterdie op 200 M. 5 twaalven schiet Hij legt getuigenis af van een zorgvuldige opleidingmaar zijn bruik baarheid voor den oorlog bewijst hij nietwant in het gevecht zal hij nooit op zulke afstanden en op zulke doelen schieten. Op en kele uitzonderingen na zullen onze oorlogsdoelen uitsluitend kop en borstdoelen zijnwaarop geschoten zal worden op zoodanige af standen,dat ze alleen met het gewapend oog te vinden zijn;" en ver der: alleen in het gunstigste geval zal het laatste beslissende vuur op ongeveer 450 M. afgegeven worden. Die partij krijgt het over- (1) Jaargang 1895.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 161