132 wicht in het vuurgevechtivelke de spreiding van den bundel zoo klein mogelijk maakt en vóór allesdie welke het juiste vizier ge bruikt d.w.z. welke den afstand van de tegenpartij het juist schat. Welke man heeft nu meer gevechtswaar de in de compagniede gene die op 200 M. 5 twaalven schietof hijdie op het commando om te vurenonfeilbaar den juisten afstand afroept?" Zonder twijfel toch de laatste. In hetzelfde tijdschrift vindt men nog meerdere artikelen van min of meer belang in den jaargang 1897 1) hoofdzakelijk met het doel eene methode aan te geven om de vaardigheid der schat ters juist uit te kunnen drukken Deze quaestie wordt echter ook besproken in het in 1898 ver schenen werkje van den kapitein J. Hoppenstedt „Zeitgemaszes Entfernungsschatzen" met aanhaling van de bovengenoemde artikelen. De waarde van het schatten van afstanden wordt door den schrijver hoog aangeslagen, terwijl hij beweert, wat uit de er- waring gebleken is, dat in elke compagnie enkele manschappen weel aanleg hebben en het schatten gemakkelijk leeren. Diese ausfindig und der Feuerleitung dienstbar zu machen", zegt ■de schrijver, ist ungemein wichtigloichtiger in Anbetracht ihres Einflusses auf die Feuerthatigkeit des ganzen Zuges bei geleitetem oder ihrer Umgebung bei ungeleitetem Feuer als die Heranbildung von auf mittleren und weiten Entfernungen doch nutzlosen Schiesz- koryphden Het tegenwoordig gevecht eischt echter, dat ieder man geoe fend worde in het schatten van afstanden, omdat meer dan vroe ger de man zelfstandig zal moeten handelen daar gebrek aan kader zich al spoedig zal doen gevoelen. Noodig is nu, dat het schat ten van afstanden doelmatig en systematisch beoefend wordt, dat de vaardigheid van eiken man blijke uit de gehouden aanteekenin- gen, en dat deze dienst officieren en minderen aangenaam wordt gemaakt, waartoe voor de laatsten belooningen onmisbaar zijn. De oefeningen onderscheidt hij in Schulschcitzen waarbij „das Bestimmen der Entfernung Selbstzweck" is, terwijl „der Ge- 1) Hos. 17, 35, 64, 92, 100, 115.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 162