133 brauch des G-ewehrs nur gelegentlich und in beschrankter Weise Statt flndet," en in Angewandtes Schatsen dat „der Gefechtswirk- lichkeit entsprechen soli." In de soldatenkamers wil hij van elke groep een staat doen hangen, waarin de vaardigheid van elk man op eenvoudige wijze wordt aangegeven. Voor degenen, die aanleg hebben voor het schatten van af standen, vraagt hij eene bijzondere opleiding. Het aangeven van de fout, die bij het schatten gemaakt wordt geschiedt middels percenten, waarvoor een tabel samengesteld is. Ook in het Militar Wochenblatt van 1898 (N08. 29, 30, 52, 53 en 71) worden denkbeelden ten beste gegeven over de wijze, waarop het schatten van afstanden beoefend en hoe de resul taten geboekt dienen te worden, die hoe verschillend ook in bijzaken toch als hoofdzaak voorop stellen, dat het schatten van afstanden met meer zorg dient beoefend te worden, wil men in den oorlog op redelijke uitwerking kunnen rekenen (1). Naai vermeend wordt, verdient het aanbeveling in ons leger het beoefenen van het schatten van afstanden op andere begin selen te doen berusten dan de thans gevolgde. Het volgende zou daarvoor tot grondslag kunnen dienen: le. zelfs al wordt een te velde bruikbare afstandsmeter inge voeld, dan nog is het schatten van afstanden onontbeerlijk, want dikwijls zullen gevallen voorkomen, waarin de afstandsmeter niet te gebruiken is en het schatten het eenige middel blijft; 2 ieder normaal aangelegd rnensch is in staat het ongeveer bepalen-van afstanden te leer en; 3e. het vuurgevecht heeft in den regel plaats beneden den afstand van 1500 M., zoodat het schatten van afstanden in hoofd zaak slechts binnen die grens beoefend behoeft te worden 4e. op kleine afstanden hebben fouten in het schatten minder invloed door de gestrekte baan, terwijl naar verhouding kleine fouten op groote afstanden van grooten invloed zijn; 5e, in verband met een later te bespreken vizi erin deeling voor ons geweer moet begonnen worden den manschappen den 8) Zie ook Militar Wochenblatt No. 47 van 1901.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 163