134 afstand van 250 M. te leeren kennen in zooveel mogelijk ver schillende terreinen en onder verschillende omstandigheden, zoo dat vele indrukken van dien afstand verkregen worden. Deze oefening moet zoowel geschieden op terreinen, welke geheel in te zien zijn, als op die, waarbij dit slechts gedeeltelijk of niet het geval is, en dan nog bij verschillende verlichting; 6e. vervolgens wordt hetzelfde gedaan met den afstand van 500 M. waarbij vooral de manschappen opmerkzaam moeten worden gemaakt op het verschil in hetgeen zij waarnemen van dezelfde doelen op beide afstanden; 7e. ten slotte wordt met alle manschappen nog geoefend op den afstand van 750 M. terwijl alleen de goede schatters nog geoefend worden op afstanden van 1000, 1250 en 1500 M. 8e. hebben de manschappen indrukken gekregen onder zoo veel mogelijk verschillende omstandigheden van de afstanden van 250° M., 500 M. en 750 M., dan wordt geschat in onbekend terrein, waarbij aanvankelijk beoefend wordt het bepalen van de grenzen, waartusschen het doel ligt, bijv. tusschen 250 en 500 M., tus- schen 500 en 750 M. enz.daarna het bepalen van de grens waar het doel het dichtst bij gelegen is, dus bijv.: dichter bij 750 M. dan bij 500 M. Ten slotte moet het passende vizier aange geven kunnen worden. Wordt het vizier gesteld, dan woidt steeds op het doel aangelegd. 9e. als doelen worden gebezigd: cl menschen met en zonder uitrusting in alle houdingen, stil staand en bewegend, een enkel persoon en afdeelingen, nabij terreinvoorwerpen en daarvan verwijderd, van ruiters te paai d en naast het paard; 5. boomen, huizen, kampongranden e.d. aanvankelijk met, latei- zonder menschen in de nabijheid; 10e. het onderricht bovenbedoeld punt 5 e. v. moet indi vidueel geschieden in verband met den aanleg van den man. De afstand waarop het doel zich werkelijk bevindt wordt altijd genoemd en den man gezegd „het voorwerpgoed aan te zien en te onthouden, wat hij er van waarneemt. lle. op alle oefeningsterreinen en naast en langs wegen, waar de troep dagelijks marcheert, moeten afstanden van 250 M., 500 M, en 750 M. uitgezet en zichtbaar aangeduid worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 164