- 138 ■brengen, sne] te corrigeeren en op hetzelfde oogenblik af te trek ken, is de grootste snelheid bereikt, waarmede de man vuren kan. Aldus opgevat kan er van snelvuurzooals wij dat hebben leeren kennen geen sprake zijn. Er is dan maar één vuursnelheid voor eiken man en die is afhankelijk van zijne bedrevenheid in de functiën bovengenoemd. Een verdeeling van bet vuur in langzaam-, levendig- en snelvuur zou m.i. geheel kunnen vervallen. Wordt toch een doel onder vuur genomen dan is het zaak het snel en met zoo weinig mogelijk munitie buiten gevecht te stellen- Noodig is dus dat elk man zijn volle schietvaardigheid inzet, d. w. z., dat hij zoo juist en zoo snel mogelijk vuurt. Een snelvuur bestaat dus niet, wel een juistvuur, dat zoo snel. mogelijk afgegeven wordt, dus een juist-snelvuur. In verband hiermede en ook tengevolge van de ervaringen in den Z. Afrikaanschen oorlog opnieuw opgedaan, kan afgeleid worden. dat salvovuur tegenover een buitenlandschen vijand hooge, zeer hooge uitzondering zal zijn. In enkele legers is het salvovuur geheel afgeschaft, in anderen tot een minimum teruggebracht. Frankrijk en Rusland handhaven het nog. Ook voor ons leger heeft het salvovuur tegenover een gelijkwaardigen tegenstander geen reden van bestaan, en ik voor mij geloof evenmin tegenover- den inlaDdschen vijand, zoodra de opleiding onzer infanterie in het schieten op anderen grondslag gebaseerd zal zijn dan nu het geval is, d. w. z. meer rekening zal houden met het ge- vechtsveld, minder met het schietterrein. Salvo's kunnen noodig zijn voor het inschieten bijv. en mogelijk nog in enkele andere omstandigheden, die echter uitzondering zullen blijven. Nogmaals gaarne neem ik van meerbevoegden aan, dat salvo's tegenover den inlandschen vijand nu nog meer reden van bestaan hebben dan tirailleurvuur, maar niet kan ik aannemen, dat dit nog het geval zal zijn als de opleiding in het schieten een anderen grondslag krijgt. Resumeerende is dan mijn meening: er is slechts één vuursoort, het tirailleurvuurniet gesplitst in langzaam-, levendig- en snelvuur, maar afgegeven als juistsnel- vuurd. w. z. ieder man wordt tot het uiterste bedreven in

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 168