189 -alle handelingen noodig om het geweer schietvaardig te hebben, in den aanslag te brengen, te richten en af te trekken. Indien noodig wordt die bedrevenheid verkregen ten koste van alles wat niet op het gevechtsveld toegepast, nochtans in het gar nizoen beoefend wordt. Het moderne vuurgevecht zal zich teekenen door zware ver liezen bij die partij, welke niet alle factoren, die invloed uitoefenen op de vuuruitwerking, naar waarde heeft geschat. Niet het minst zal dit zijn ten gevolge van het onvoldoend partij trekken van het terrein en het aannemen van minder souple formatiën. De vuurleiders hebben hun plicht vervuld, wanneer zij de tirailleur linie op 500 M. hebben gebracht, de troep moet geleerd heb ben zich van daar af zelf te redden en dit is zeer goed mogelijk. Op dien afstand zal van vuurleiding weinig sprake meer zijn -•en komt alles aan op de dappersten in den troep. Heeft de man zijn klep neergeslagen dan heeft hij een vizier, dat bestrijkend is voor manshooge doelen wat voldoende zal zijn. Yan het zoeken naar doelen is dan geen sprake meer, ieder schiet recht voor zich uit. Van de overgebleven aanvoerders zal wel niet anders te ver wachten zijn dan dat zij medeschieten, hun aantal zal trouwens te gering zijn om nog krachtigen invloed te kunnen uitoefenen. Hiermede moeten we rekening houden; we moeten den troep üeeren van af 500 M. het gevecht door te voeren tot het einde. Doen we zulks niet dan zullen we in het moderne gevecht te kort schieten. En nogmaals zij gezegd, dat we zeer goed aan genoemden eisch kunnen voldoen. Herhaaldelijk hielden wij oefeningen, waarbij het kader gaan deweg uitviel en hoewel onbeholpen bij de eerste oefeningen nieu we aanvoerders wierpen zich telkens op, die den troep een eind voorwaarts brachten, dan eveneens" uitvielen, opnieuw vervangen werden, totdat ten slotte slechts fuseliers het commando voer- -den. En al liep dan de oefening verder niet paradeachtig van .stapel, de troep bereikte het doel en dat is de hoofdzaak. Slot volgt. J. C. van den Belt. Kapitein v/d Gen. Staf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 169