143 tenlandsche paarden moeten bezigen. Ons paard is echter door zijn slanken bouw minder geschikt voor artilleriepaard. Yan de buitenlandsche rassen, in Indië te verkrijgen, voldoet naar mijn meening alleen de Australische pony door zijn bouw nan de eischen van trekpaard. Daar deze paarden een gemid delde hoogte van 1.40 M. hebben, zoo is hun lichaamsgewicht 140 X 2.8 (voor zware paarden) 390 K.G. De treklast kan dan zijn y X 390 260 K.G. waaruit weder volgt, dat het kanon dan zal mogen wegen 6 X 260 K.G. 1560 K.G. welk ge wicht wij als uiterste grens voor deze paarden moeten beschouwen. Tegen kartetsen schijnt C. veel bezwaar te hebben; ik kan niet inzien waarom twee kartetsen, bijvoorbeeld aan elke affuit bevestigd, zooveel tegen hebben. Het zijn in noodgevallen de projectielen, welke men het dichtst bij den hand heeft, en ver warring, door het medevoeren van een projectielsoort meer, zal wel niet ontstaan, indien men zorgt in de voorwagens en cais sons geene kartetsen te bergen. Er veel van mede te voeren is trouwens onnoodig, daar hun gebruik niet veel voorkomt, in enkele gevallen echter zijn ze nuttig. Alleen wanneer pa troon en projectiel samen vereenigd zijn, zou het aanbeveling verdienen geen kartetsen mede te voeren, doch aan dergelijke munitie schijnen bezwaren bij het vervoer verbonden te zijn. Op Atjeh in 1896 en 1897 werden in enkele gevallen op 0 getempeerde granaatkartetsen (d. w z. de pijlstreep op het projectiel werd tegenover het brandgat van den ring geplaatst) gebezigd. Deze projectielen hadden werkelijk veel meer uitwer king dan de kartetsen en verdienden daar dan ook in vele ge. vallen (niet alle) de voorkeur. Zij sprongen bij het bergkanon op 60 a 70 M. voor de monding en hielden de kogeltjes veel beter bij elkaar, zoodat de uitwerking binnen hare werkings zone (minder breed, doch dieper dan bij de kartets) ook inten siever was. Dit was evenwel alleen mogelijk, omdat alle gra naatkartetsen in de munitiekisten op O getempeerd, medege voerd werden, zoodat voor de lading alleen het veiligheidspin netje weggenomen behoefde te worden. Of dit bijvoorbeeld te genover cavalerie raadzaam is, betwijfel ik echter ten sterkste daar dan op haar het vuur in de zone, waarin nu de voorafge.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 173