144 tempeerde granaatkartetsen gebezigd worden, veelal door gebrek aan tijd niet zal kunnen worden afgegeven C. meent, dat de draaglasten voor smidse en reservedeelen, des noods vervoerd op grobaks, de voorkeur verdienen; de draag bare smidse en broko's echter zijn in het gebruik zoo weinig practisch, dat, waar wij dit alles toch op voertuigen kunnen medevoeren, het aanbeveling zou verdienen om de tegenwoor dig bestaande voertuigen met eenige wijzigingen te houden. Voor het gewicht van draagbok met toehehooren neemt C. aan 40 K.G. doch berekent bij een maximumlast van 150 K G-. en eene gewichtsbesparing van 25 K.G. zijn kanon nog op 130 K.G.; dit is klaarblijkelijk eene vergissing. Ik vermeen ook nog steeds dat 100 K.G. voor kanon met sluitstuk de uiterste grens is. Bij de in Europa ontworpen bergstukken van 7.5 c.M. is dan ook het maximum gewicht van het kanon met sluitstuk 107 K.G. (systeem Maxim-Nordenfelt) en hec minimum gewicht 86 K.G. (systeem Nordenfelt licht), terwijl het zware bergkanon systeem Nordenfelt 96 K.G. met sluitstuk weegt en dus nog 4 K.G. onder de door mij genoemde 100 K.G. blijft. De aanvang- snelheden zijn respectievelijk 280 M., 310 M. en 300 M. bij een projectielgewicht van 5.67 K.G., 5 K.G. en 5.85 K.G. (1). Daarbij moeten wij in het oog houden dat in Europa de muil dieren over het algemeen sterker zijn dan die wij uit China krijgen, terwijl het terrein aldaar zeker niet die bezwaren op levert, welke wij hier in de tropen ontmoeten. Gaan wij nu na waarom in het algemeen de bergartillerie naast de veldartillerie ontstaan is, dan zien wij dat de behoefte aan deze artillerie zich deed gevoelen in die terreinen waar de mogelijkheid van een treffen tusschen twee elkaar vijandige machten, bestond, doch waar het gebruik der veldartillerie on mogelijk of zeer bezwaarlijk werd geacht. Men construeerde hiervoor lichte stukken, welke ook uit elkander genomen op pakpaarden vervoerd werden, ten einde gebruik te kunnen maken van de voetpaden. Daar de bovenbedoelde terreinen meest bergland waren, zoo noemde men ook deze zeer mobiele artillerie: bergartillerie 1) Zie voor deze gegevens het I. M. T. van 1990 No. 7 tabel B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 174