145 Binnen bepaalde grenzen moet dan ook voor deze geschutsoort het bewegelijk zijn op den voorgrond treden. In dit geval moe ten wij dus niet van de redeneering uitgaan: „Welke ballistische eigenschappen moet ons geschut bezitten ten einde tegen een eventueelen tegenstander, ook met deze geschutsoort bewapend, opgewassen te zijn," doch: Hoeveel van de ballistische eigen schappen eener vuurmond moeten wij aan den eisch der beweeg lijkheid opofferen, ten einde een in ons terrein, bruikbaren berg- vuurmond te verkrijgen. In het geval dat een ballistisch hooger staande artillerie onder dezelfde omstandigheden met onze bergartillerie in vuurgevecht komt, zal deze zeer zeker aan het kortste eind trekken, doch, vooral in onze zware terreinen, zal zeer spoedig de grens van beweegbaarheid bereikt zijn en zal die ballistisch hooger staanda artillerie ook vele malen later in batterij komen of buiten staat zijn aan hare opdracht te voldoen. Op welke wijze nu zullen wij onze bergartillerie de noodige beweeglijkheid kunnen verzekeren 1). le. Door het verlichten der draaglasten. 2e. Door het bezigen van sterkere en beter zich in het ter rein bewegende dieren. Deze tweede maatregel is in Indië niet noemenswaard meer toe te passen daar het muildier het in kracht en zekerheid van gang (behalve in sawahterreinen) wint van het paard van de zelfde hoogte. Wanneer de remonteering en de africhting der muildieren dan ook rationeeler geschiedde, zouden de bergartil- leristen ook niet zooveel last en moeite van deze dieren hebben. Het gebruik van groote paarden is uitgesloten, daar het opladen te veel inspanning van de kanonniers zou vereischen. Op welke wijze kunnen wij dan de draaglasten verminderen a. Door de lasten over meerdere dieren te verdeelen. b. Door vermindering van het totaal gewicht bij een zelfde kaliber (dus minder ballistisch vermogen). c. Door vermindering van het kaliber. Hiervan vervalt mijns inziens ook dit laatste middel, daar een kleiner kaliber dan 7,5 c.M. uit meerdere overwegingen onraad- 1) Het trekken van het geschut wordt bij de volgende beschouwingen buiten rekening, gelaten, daar dit alleen geschiedt in minder zware terreinen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 175