146 .zaam is. Ook het gebruik van snelvuurkanonnen van zeer klein kaliber is te ontraden wegens de gestrekte banen, de weinige uitwerking van het enkele schot en het groote munitieverbruik. Het verdeelen der lasten over meer dan 8 muildieren zal bij •de invoering van snelvuurgeschut wegens het meerdere gewicht der affuit reeds noodig zijn, terwijl het gebruik van 5 muildieren per stuk het op- en afladen op smalle wegen zeer zal belemmeren. Er rest ons dus alleen nog de lasten van elk dier te vermin deren, door het verminderen van het totaalgewicht zonder het kaliber kleiner dan 7,5 c.M. te nemen. Door aan het eerste muildier slechts kanon en sluitstuk als last te geven, zal men een gemiddelde totale belasting per dier van 125 K.Gf. kunnen verkrijgen. Deze doode last is reeds zeer groot en betwijfel ik het dan ook, of er paarden gevonden zouden kunnen worden, die in staat waren deze last op den duur te dragen. Het kanon met sluitstuk zou dan een maximum gewicht van 100 K.G. mogen hebben, daar 25 K.G. wel het minste gewicht .zal zijn voor een voldoend sterken draagbok. Beschouwt men onze her gar tiller ie uit het boven omschreven -standpunt, dan zal men haar ook niet gelijk kunnen stellen aan de veldartillerie bij de berekening van het benoodigde aantal -stukken voor ons veldleger van 20 bataljons met hare hulp wapens (4 a 5 stukken op elke 1000 man infanterie of cavalerie). Nemen wij de sterkte van onze veldinfanterie op 12000 man, dan zijn er volgens den geringsten eisch noodig 12 X 4 48 vuur monden of 8 veldbatterijen van 6 stukken. Worden hieraan toegevoegd 3 bergbatterijen van 6 stukken dan zou onze rela tieve sterkte aan bereden artillerie ongeveer gelijk zijn aan die bij de Europeesche legers. Een pleidooi te houden voor het invoeren van sawahartillerie bij de veldtroepen ware verkeerd. Twee soorten artillerie te velde, is reeds één te veel, doch hier door de omstandigheden noodig, er nog een derde soort aan toe te voegen is zeker niet wensehelijk. Mobiele vestingartillerie met revolverkanonnen zal op de sawahaccessen de taak der bergartillerie voor een groot -deel moeten overnemen. Bij de bespreking van het aantal noodige reservedieren bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 176