150 autoriteiten, maar een logisch gevolg van omstandigheden, die nog aanwezig zijn en, voorloopig althans, wel aanwezig zullen blijven. Ik behoor tot degenen, die beslist de opleiding van alle voor dit leger bestemde officieren in Nederland levendig toejuichen, omdat ik het niet alleen goed, maar ook noodig vind, dat de N. I. officier van nabij kennis maakt met de Nederlandsche toestan den, dat hij eens op straat en in het geheéle publieke leven voelt, dat in dezen cynischen tijd één gevoel onaangetast is geble ven de innige verknochtheid van ons kleine volk aan zijne geëer biedigde Koningin. Dan zal het hem, die dit nog niet wist, duidelijk worden hoe Koningin en Vaderland de leuze Aan zijn, waarvoor men alles veil heeft. De heer Bense heeft wel zoo iets gevoeld, al geeft hij blijk van bedenkelijken twijfel op blz. 326, laatste zin der eerste ali nea. Maar nu vraag ik in gemoede: hoe is het mogelijk tegen eene opleiding in Nederland te pleiten, maar een voorstander te zijn van het detacheeren van hier opgeleide officieren naar het moederland in hun eersten officiersdiensttijd, waarin de eigenlijke vorming, goed opgevat, moet voltooid worden Ik vind dit in hooge mate onlogisch, en zie liever den jongen officier al dadelijk met de noodige Europeesche denkbeelden toegerust en geheel tot dit leger behooren. Ook in dit opzicht geen schijntje van een fusieEveneens sta ik de meening voor, dat goede vormen en beschaving meer invloed hebben op jeugdige menschen dan op degenen, die reeds eene positie hebben en dus vanzelf zullen mee- nen in dit opzicht aan alle te stellen eischen te voldoen, in elk geval minder onder controle staan en minder gemakkelijk op dit gebied iets zullen aannemen om de eenvoudige reden, dat het veel moeielijker is een officier dan een aspirant-officier op fouten dienaangaande te wijzen. Een leelijk ding voor de voorstanders van eene opleidings school, als hierbedoeld, is altijd de weinige animo, die er bestaat, om zonder noemenswaardige concurrentie, hier te lande deel te nemen aan de examens voor de Nederlandsche officiersopleidings scholen. Om dit weg te redeneeren heeft de geachte schrijver eurieuse betoogen tot zijne beschikking, en gaat zoowaar cijfers noemen. Maar odie cijferso1' art de grouper les chiffres

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 180