153 ren Indische officieren op zeer jeugdigen leeftijd naar Nederland gingen, toen het denkbeeld later vooral niet hard te werken voor, als het kon, een hoog tractement, hen nog niet in bezit had genomen. Herhaaldelijk zegt de geachte schrijver van het hier bespro ken artikel m.i. terecht, dat de ouders, zoo hun dat slechts eenigs- zins mogelijk is, hunnen kinderen eene opvoeding zullen geven, die de beste waarborgen voor de toekomst geeft. Maar deze^ door mij geheel onderschreven meening, moet noodwendig tot de conclusie leiden, dat zulke ouders, die het belang hunner kinde ren goed begrijpen, dezen zullen doen opleiden in Nederland, in een klimaat, dat minder tijd doet verslapen, dat minder aanlei ding geeft tot ziekten, dat meer energie geeft. Zeker is het eene opoffering der Indische ouders om hun fami lieleven te schenden door het vroegtijdig wegzenden hunner kin deren, maar daar valt weinig aan te doen, als men wenscht Europeesche kinderen op te voeden, die met de Europeesche ouders kunnen medevoelen en mededenken. Zoo opgevat is dat wegzenden een onafwijsbare eisch, waaraan gevolg moet worden gegeven en welke beschouwd moet worden als een noodza kelijk kwaad naast het vele goede, dat deze heete gewesten ook opleveren. Al dat gepraat over het scheiden der kinderen van de ouders acht ik van weinig waarde en meer op effect berekend. Allen, die kinderen hebben, zullen het gevoelen hoe heel hun streven, al hun pogen om ze goed op te voeden, om het hen naar den zin te maken, zoodat ze zich in hun ouderlijk huis werkelijk thuis gevoelen, slechts eene voorbereiding is voor dat even on- veimijdelijke als de dood: de scheiding. Die zijn kind aan ande- ïen toevertrouwt moet het weten, dat, al woont hij op dezelfde plaatsdie anderen, gepaard aan de omgeving, meer invloed zul len uitoefenen dan de ouders alsdan zullen vermogen te doen. Maar dan moet juist de herinnering aan de liefderijke zorg van het oudei lijk huis, het respect voor het oordeel van vader en moeder de leidende ster blijven op het levenspad van den jongen man en hem leiden tot de onderkenning van goed en kwaad. Die nawerking van eene liefdevolle goede opvoeding blijft bestaan, ongeacht den afstand, tenzij de kinderen al te jong van hunne ouders worden gescheiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 183