nog iets over tijdelijke versterkingskunst. 't Artikel van den luitenant der genie D. Merens in dit tijd schrift afl. No. 4 van den vorigen jaargang geeft mij aanleiding tot 't onder de aandacht brengen van eenige m.i. belangrijke princi pes neergelegd in 't artikella fortification dans les opéi ations militaires van de November aflevering 1900 van de Journ. des sc. mil. De tijdelijke versterkingskunst is de overgang tot de perma nente of beter is eene benadering van de permanente. Men trekt aan 't werk zoodra de oorlog is uitgebroken. De plaatsen waar de versterkingen zullen worden gemaakt zijn reeds in vredestijd vastgesteld en de materialen zooveel mogelijk reeds opgelegd. Doel van die versterkingen moet dan ook overeenkomen met dat van de permanente. De versterkte plaatsen dienen voor 't vasthouden van strate gische punten wanneer 't leger zich niet op die punten bevindt, zoodat 't zich gemakkelijker kan bewegen en de vijandelijke troepen in hunne bewegingen door de aanwezigheid dier wei ken worden belemmerd. Hun ligging en uitbreiding wordt dus ïeeds in vredestijd vastgesteld. Het aantal permanente versterkingen moet in een verdedi- De zoo nuttige kunst van 't ver sterken van 't gevechtsveld en 't be vestigen van plaatsen is niet alleen nutteloos maar ook gevaarlijk voor degenen, die er zich niet van weten te bedienen en geen goed begrip heb ben van de diensten, die ze kunnen bewijzen. M. A. GK Journ. des sciences mil. Nov. 1900.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 195