166 gingsstelsel van een land zoo beperkt mogelijk zijn; die ver sterkingen, welke niet absoluut noodzakelijk zijn, zijn voor de verdediging in haar geheel, nadeelig. En hoewel in strijd met de algemeene principes van de laat ste 40 jaar, zegt de schrijver van 't artikel is 't een verkeerd denkbeeld: de verschanste legerplaatsen met permanente werken te omgeven. Yolgens den zin der woorden is een verschanste legerplaats een plaats uitgekozen voor de legering van min of meer sterke troepenafdeelingen, die men omgeeft met werken om het ver dedigingsvermogen te vergrooten gedurende den tijd, dat die troepen op die plaats gelegerd zijn. Maar daar eene legering binnen permanente werken in strijd is met elk denkbeeld van beweegbaarheid, zoo mag ook niets gedaan worden om de troepen aan die plaats te binden. De rollen die versterkte legerplaatsen en die, welke vestingen ver vullen, zijn niet alleen verschillend maar staan tegenover elkaar. In de versterkte plaatsen (of vestingen) heeft men een vast gar nizoen ter verdediging van de permanente stellingen, om de ver schanste legerplaatsen heeft men vluchtige veldversterkingen om de troepen te beschermen. Er bestaat dan ook geen grooter vergissing, dan vestingen als permanente verschanste legerplaatsen te beschouwen. Wel kunnen de legers zich van die versterkte strategische punten bedienen om er c.q. eene momentane wijkplaats te vinden, maar zij moeten vermijden er een langdurige schuilplaats te zoeken, die tot een min of meer spoedigen ondergang zal leiden indien ze niet door een hulpleger losgemaakt worden, voor welk leger het altijd zeer moeilijk zal zijn in vereeniging met de ingesloten troepen op te treden (Metz. Parijs). 't Nog algemeene denkbeeld moet men laten varen, dat 't be houd van de permanente versterkingen de richtsnoer moet zijn voor het optreden van de actieve legers. Die werken dienen slechts tot 't vasthouden met een zoo klein mogelijke bezetting van bepaald strategische punten, terwijl de legers elders zijn. In plaats van eenvoudig in een vesting een strategisch hulp middel te zien, wil men er de slagader van de verdediging van maken. Men verwart de taak der permanente met die van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 196