VOOR DE PRACTIJK Het optisch-seinstelsel voor algemeen gebruik bij het Leger in Ned-Indië- Wellicht is het niet van algemeene bekendheid, dat in de bij A. O. 1894 No. 19 ingevoerde „Instructie voor de telegraafafdeeling van het korps genietroepen" het optisch seinstelsel volgens van Rouveroy, voor algemeen gebruik bij het Legerdus ook ten dienste van andere wapens", is voorgeschreven 1). Aldus verscholen in een technische handleiding voor het korps genie troepen, is het niet te verwonderen, dat dit voorschrift van het Legerbe stuur, bij de andere wapens aan de aandacht is ontsnapt en niet tot prac- tische toepassing is gekomen. Bovendien is de „Instructie voor de telegraafafdeeling", een boek werkje van 166 bladzijden met atlas, waarvan slechts een 6 tal bladzij den het seinstelsel van Rouveroy behandelen en dat tegen den prijs van f 2.27 verkrijgbaar is gesteld, om meer dan een reden weinig geschikt om als handleiding bij de andere wapens te worden gebezigd, zoodat voor de practische toepassing van het stelsel van Rouveroy bij die wapens een „beknopte handleiding" zeer gewenscht is, waarin dan tevens dient te worden geregeld hoe en hoeveel manschappen bij de verschillende tac tische onderdeelen in de toepassing van het seinstelsel moeten worden geoefend. D. J. Reglement op den garnizoensdienst. Bij vergelijking van de art. 13 d, 73 en 79 van het reglement op den garnizoensdienst springt onmiddellijk in het oog, dat voor de, in die arti kelen aangegevene, verrichtingen, verschillende uren zijn vastgesteld. In de practijk wordt verbazend veel tegen deze artikelen gezondigd, doordat de wachtcommandanten de voor verschillende verrichtingen vast gestelde uren onderling verwarren. Daarom verdient het m.i. wel aanbeveling het uur van zonsondergang vast te stellen als dat, waarop de helmhoed wordt verwisseld tegen de kwar tiermuts, waarop met geweer op post wordt gestaan en waarna om het 1) n.l. in g 1 van Hoofdstuk II der afdeeling „Optische telegrapbie".

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 209