180 uur wordt afgelost en het uur van zonsopgang als dat waarop de helm hoed weder wordt gedragen, met het kapmes op post wordt gestaan, en weder om de twee uur wordt afgelost. Noch de veiligheid, noch de goede orde worden er door geschaad, ter wijl de dienstregeling aan de wachten er eenvoudiger door wordt. B. Prijslijst Militaire administratie. Doodkisten. Te Kota Radja werden in 1899 aanbesteed doodkisten voor 6 65 en idem voor kinderlijkjes voor ƒ2.85 (zie Extra bijvoegsel Javasche Courant 1900 No. 23). Te Bandjermasin, Willem I en Salati^a zijn in dat jaar ook houtwerken aanbesteed, waaronder geen doodkisten voor kinder lijkjes voorkomen. Daar op deze plaatsen toch ook wel kinderen zullen sterven, voor wie voor 's landsrekening een doodkist wordt verstrekt, zou het m.i. aanbeveling verdienen op alle plaatsen waar doodkisten aanbesteed moeten worden ook doodkisten voor kinderlijkjes aan te besteden, omdat Reze belangrijk minder in prijs zijn. De lengte, breedte en hoogte worden in de voorwaarden van aanbesteding opaenomen. Worden deze kleine doodkisten niet aanbesteed, dan moet er een gewone doodkist worden ge nomen om er een kleine van te maken en dit kost geld. Waren er te Kota Radja geen doodkisten voor kinderlijkjes aanbesteed en stel eens, dat het vermaken 1.90 kost, want alle 6 planken moeten zoo wel in de breedte als in de lengte worden afgenomen, dan zou een kleine doodkist ƒ6.85 ƒ1.90 8.55 kosten. Bjj aanbesteding heeft men nu voor 8.55 drie kleine. Op elke drie kinderlijkjes is dit dan een be sparing van 2 X 8.55 17.10 ten voordeele van den lande. Bij den artillerie constructiewinkel te Soerabaia worden ook kleinere doodkisten aangemaakt. In 's lands belang zouden deze kleine doodkisten ook wel gemaakt kun nen worden van pakkisten, die niet meer tot verzending van goederen geschikt zijn. In het plaatse'ijk tarief voor reparatiën worden de kosten voor het maken van die kisten bepaald. VJeeschblokken en hakmessen groote. Daar het vleesch door de invoering van vleeschmolens bij de hospitalen 1, 2, 3 en 4e klasse nu niet meer gehakt maar gemalen wordt, kunnen genoemde artikelen bij die inrichtingen ook vervallen. Wat de reden is, waarom zij niet voor de hospitalen 5 en 6e klasse zijn toegestaan, is mij niet bekend, misschien komt dit later wel j in het huisgezin worden zij toch ook gebruikt. Er moeten wel beenderen stuk geslagen worden, doch hiervoor voldoet beter m i. een hakblok, dat veel goedkooper is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 210