191 de publieke zedelijkheid overtreden, onder geenerlei controle. Zij hebben hun lichaam veil voor ieder, die zich aanmeldt, maar voor verreweg het grootste gedeelte is toch de som gelds, die geboden wordt, de maatstaf, waarnaar het zich wel of niet geven beoordeeld wordt. Dit is de reden, waarom deze vrouwen voor den soldaat lang niet overal te vinden zijn. Door gebrek aan contanten ziet hij zich in zijne keuze beperkt. Behoudens enkele uitzonderingen, waarmede geen rekening valt te houden, wordt de clandestiene prostitutie voor den minde ren militair daardoor teruggedrongen tot bepaalde centra, die we hier nader zullen beschrijven. In de eerste plaats zijn het de in de nabijheid der kazernes gelegen buurten, waaronder ook die wijken gerekend moeten worden, welke te vinden zijn aan of dicht bij de wegen, die naar het kampement voeren, en die daarom veel door militai ren moeten worden gebruikt. De uitgebreidheid van het com plex dezer buurten is recht evenredig met de sterkte van het garnizoen, zoodat als vaste regel kan worden aangenomen, dat de verleiding, die de hier uitgeoefende clandestiene prostitutie den soldaat biedt, grooter is, al naarmate de sterkte van het garnizoen toeneemt. Op groote plaatsen, waar het garnizoen in twee of meer verschillende, ver van elkaar gelegen, kampementen gelegerd is, zullen natuurlijk de hierbedoelde buurten zich ook meer verspreiden, en vormen zij evenveel centra van verleiding als er kazernegroepen te vinden zijn. Overigens zijn ze in elk garnizoen als met den vinger aan te wijzen, en bij de civiele- zoowel als bij de militaire autoriteiten bekend. De mannelijke bevolking bestaat voor het meerendeel uit Chi- neezen en gewezen militairen. De eersten, hoe gevaarlijk ook voor wat betreft de clandestiene verkoop van sterken drank en hèt plegen van andere ongerechtigheden, als het opkoopen van militaire kleeding enz., zijn, voor wat de prostitutie aangaat, vrij wel onschadelijk. Niet alzoo de gewezen militairen. Het zijn zoowel Europeanen, Indo-Europeanen als inlanders. Het laatste ras is het meest vertegenwoordigd, maar in vergelijking met de twee andere categorieën het minst te duchten. Allen hebben gedurende hun diensttijd opgemerkt, en zelfs velen hebben het ondervonden, dat er vöor den Europeeschen soldaat in Indië geen andere af-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 221