192 leiding bestaat dan prostitutie en drankgebruik, en van deze we tenschap maken ze gebruik om door het gemakkelijk verkrijg baar stellen dier afleiding eigen voordeel te bevorderen. Zij tre den daartoe als tusschenpersoon, ook niet zelden als beheerder van een clandestien bordeel op, en zijn oorzaak dat zelfs jonge Europeesche soldaten, die nog geen of zeer weinig maleisch ver staan, in de gelegenheid komen zich met inlandsche vrouwen af te geven. De inlandsche militairen bezoeken deze wijken wel, maar hou den zich daar met de prostituees weinig op. Goedverkoopen, ver boden spel enz., zijn er voor hen de grootste attractie-middelen. Het andere, kleinere, deel der mannelijke bevolking bestaat meest uit inlanders, die hetzij met een handwerk, hetzij met negotie hun brood verdienen. Zij zijn, hoewel verre van belan geloos, eer nuttig dan schadelijk voor den soldaat, daar zij hem in de gelegenheid stellen zich met beperkte middelen van kleine benoodigdheden te voorzien. Enkelen onder hen zijn evenwel minder te vertrouwen, daar ook zij niet afkeerig zijn het pad der verleiding effen te maken. De gehuwden buitèn beschouwing latende, kan men zeggen, dat elke vrouw, die in een kazernebuurt woont, zich prostitueert. En hun aantal is niet gering. Het zijn wegens wangedrag ont slagen kazerne-concubines, uit bordeelen weggeloopenen en ove rigens die vrouwen, voor wie, door eigen schuld of door den drang der omstandigheden, de strijd om 't bestaan te machtig werd. Zij zien in de ontucht een middel om zich op niet te moeilijke wijze door het leven heen te slaan. De meesten zijn soldaten- kinderen, die door hun vroeger verblijf in de kazerne de trucs en knepen hebben geleerd, hoe met Europeesche militairen het best is om te gaan. Wij hebben gemeend deze buurten en hare bevolking het eerst te moeten noemen, omdat inderdaad van hier het meeste ge vaar dreigt. Besmetting door syphilis of venerische ziekten is er aan de orde van den dag, en een weldaad zou het zijn, voor leger en individu beide, wanneer die pestholen voor den soldaat voor goed konden worden afgesloten. Waar is er een Alpheus-stroom te vinden, die deze Augias-stallen kan schoon spoelen? Yan de opgetreden Regeering mogen we verwachten, dat haar het zedelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 222