194 gens te vinden zijn, eenigszins te kunnen nagaan in hoeverre de clandestiene prostitutie bijdraagt om het getal syphilis- en venerisch-zieken te vergrooten, hebben wij getracht in eigen kring eenig licht te ontsteken. Gedurende vier jaren hebben wij op een hoofdplaats van Java bij eene Europeesche compagnie van 175 man nagegaan de plaats van besmetting van alle met vrouwenziekte in het hospitaal opgenomenen. Wij bevon den, dat besmet waren Circa 4/8 in de kazernebuurten. 1/8 kampongs. 8/8 bordeelen. Hiervan, uitgaande zou dus het gevaar, aan de clandestiene pros titutie verbonden, voor rekening komen van de kazernebuurten en de kampongs in reden van 4: 1, terwijl deze soort ontucht in haar geheel, de grootste helft van de nadeelige gevolgen op hare rekening ziet gesteld. Natuurlijk allereerst de vraag, wat wordt er gedaan om hierin verbetering aan te brengen? Helaas, niet veel; we zijn bijna geneigd te zeggen niets. Het toezicht op- en het handhaven van orde in de kazernebuurten geschiedt door eenige inlandsche poli- tie-oppassers, gecontroleerd in hunnen dienst door een schout. Deze ambtenaar wij willen dit gaarne aannemen heeft het te druk om zich in deze wijken veel te vertoonen, en zijne aan* wezigheid bemerkt men dan ook alleen, wanneer bij bepaalde on geregeldheden zijn hulp speciaal ingeroepen is. Vele van deze wijken zijn voor militairen verboden, maar, al het verbodene heeft reeds iets aantrekkelijks, hoeveel te meer dan de plaatsen waar zóóveel afleiding te midden van allerlei verveling te vinden is! De patrouilles, door de militaire autoriteiten meer of min der geregeld uitgezonden, weet men wel te ontloopen, soms zelfs om te koopen, en de slotsom van deze korte vermeldingen is, dat het toezicht in de kazernebuurten bijna alles te wenschen overlaat. Wij ontkennen het niet, verre van gemakkelijk is het om in dezen toestand verandering te brengen. Elke maatregel, die daar toe werkelijk kan leiden staat in verband met eenig moeielijk op losbaar maatschappelijk vraagstuk. Hier helpen alleen circulaires totaal niets. De overheid zal moeten kunnen beschikken over een goed georganiseerde en betrouwbare politie, vooral dit laat-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 224