197 zij zijn daarom dikwijls oorzaak van besmetting. Het spreekt van zelf, dat het wenschelijk is ook deze plaatsen te zuiveren. Hier doen zich echter nog grootere bezwaren gelden. Evenmin .als men er in slaagt de clandestiene prostitutie in Europa te- doen verminderen, zal men zich in Indië mogen vleien met afdoende verbetering. Al is de ontucht in de kazernebuurten veel verderfelijker, zij is in zooverre minder te vreezen, omdat zich hier het vuil op bepaalde plaatsen ophoopt en dit daardoor zijn aanwezigheid meer verraadt. Daar verandering te brengen behoeft dus niet zóó'n wanhopig werk te worden geacht, omdat een mestvaalt op te ruimen gemakkelijker is dan het in reten en voren opschietend onkruid uit te roeien; vooral het onkruid der ontucht, dat met zulke taaie en verwarde wortels in den maatschappelijken bodem is vastgegroeid Al de verdachte kam pongs voor militairen te verbieden is niet wel mogelijk, omdat ze te veel verspreid en te talrijk zijn, en ook het uitzenden van patrouilles is vruchteloos, omdat het kwaad op verborgen wijze voortwoekert, zonder opzien of ongeregeldheden te verwekken. Daar echter, zooals we zooeven zeiden, de besproken vrou wen veelal ontslagen concubines of als zoodanig niet toegelatenen zijn, zal een strenger controle door het civiel bestuur hierop moe ten worden uitgeoefend. Yolgens de thans bestaande regeling geeft de militaire chef deze vrouwen aan het civiel bestuur op. Geschiedt dit steeds, en gaat men daarna de gangen van deze menschen wel voldoende na? Ook moet elk militair, die besmet geraakt, de vrouw aanwijzen, die dit veroorzaakte, en de mili taire autoriteit is verplicht daarvan kennis te geven, opdat de politie maatregelen kan nemen, dat deze vrouw in het hospitaal ter verpleging opgenomen wordt. Geschiedt dit, en blijft die vrouw ook na haar herstel nog onder toezicht? Gaarne zouden we deze vragen bevestigend willen beantwoorden maar onze on dervinding doet ons op dit punt pessimistisch zijn. Wij voor ons gelooven, dat de controle op die vrouwen bijna alles te wenschen overlaat omdat retournons au commencement de politie te zwak is. Wij verwijten dus niets aan het civiel bestuur. Het gebrekkige politie-wezen, dat ook na de zoogenaamde reorganisatie in 1897 geheel onvoldoende bleef, is oorzaak, dat voor het bestrij den der clandestiene prostitutie geheel onvoldoende krachten

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 227