198 beschikbaar blijven. Wanneer in Parijs de zoo goed georgani seerde en daarvoor apart aangewezen „Police des moeurs" on machtig blijkt de clandestiene prostitutie te beteugelen, 1) hoe veel te meer dan onze Indische Hermandad, die immers een cari- catuur is vergeleken bij die, welke in Europa de rust en orde te bewaren heeft! Inderdaad, hoe gaarne we afdoende maatregelen zouden willen zien nemen, niets dan lapmiddelen blijven over. Men kan het aan tal circulaires of algemeene orders nog met een tiental vermeer- heren, toch zal daardoor geen wezenlijke vermindering van het gevaar merkbaar worden. Een krachtig en op Europeesche leest :geschoeid politie-korps is noodig. Niet bemoedigend is het dit uitsluitend te constateeren, omdat door de Regeering aan dezen •eisch alleen kan worden voldaan of door veel geld beschikbaar ■te stellen, öf door decentralisatie van het gezag, waardoor de grootere steden een zelfstandig bestuur verkrijgen, dat, naast de plicht om een goed georganiseerde politiemacht te scheppen, te vens de bevoegdheid heeft om tot instandhouding hiervoor plaat selijke (gemeente) belastingen te heffen. Wij vreezen, dat noch op 't een noch op 't andere vooralsnog veel valt te rekenen, maar toch vermeenden we met nadruk hierop te moeten wijzen, omdat, zoolang geen goede politie beschikbaar is, een krachtige en doel treffende bestrijding der clandestiene prostitutie geheel illusoir zal moeten blijven. Voor het leger moge dit te betreuren zijn, .zeker ook niet minder voor de burgermaatschappij, want ook daarin is het noodzakelijk, dat men meer daadwerkelijk tegen de ■clandestiene ontucht optreedt. Naast de clandestiene- treft men in Indië de gereglementeerde ontucht aan. Een Reglement tot wering van de schadelijke gevol gen, welke uit de prostitutie voortkomen" werd bij Gouvernements Besluit dd. 15 Juli 1852 no. 1 (Bijblad Staatsblad no. 1255) in werking gesteld, en was voor geheel Indië van kracht. Later heeft men die „wering der schadelijke gevolgen" overgelaten aan •de hoofden van gewestelijk bestuur, door aan dezen op te dragen, ieder voor zijn gewest, een desbetreffend reglement samen te stel len, dat naar den Directeur van Justitie ter goedkeuring moest 1) Louis Féaux. La police des moeurs en France et dans les principauxpays deVEu- r-Ojpe. E. Dentu-Paris.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 228