199 worden opgezonden. (Gouv. besluit dd. 21 Januari 1874 no. 14. Bijblad Staatsblad no. 2741). Het in 1852 uitgevaardigde besluit kwam dus hierdoor te vervallen. Sedert zijn in Indië verschil lende verordeningen in werking, die alle in hoofdzaak hierop neer komen, dat met toestemming en onder controle van het civiel be stuur bordeelen mogen bestaan, waarvan de inwonende publieke vrouwen geregistreerd en verplicht zijn zich aan een wekelijk- sche of half-wekelijksche geneeskundige keuring te onderwerpen. Ten einde de practische werking dier reglementeering te kun nen beoordeelen, zou het in de eerste plaats noodig zijn, dat men over voldoende officieele gegevens kon beschikken. Helaas! Zwart als de nacht is hier de duisternis. Wij kunnen slechts terug- keeren naar onze eigen gemaakte aanteekeningen en er aan her inneren, wat we zooeven zeiden, dat circa 3/8 deel van het aantal besmette militairen van de door ons genomen Europee- sche compagnie in de bordeelen ziek werd. De kleinste helft van het geheel aantal oorzaken van besmetting sproot derhalve voort uit de gereglementeerde ontucht! Deze uitslag van ons onderzoek vooropstellende, vragen wij ons in gemoede af, of het wel wenschelijk mag genoemd wor den, dat men met het sanctionneeren van de prostitutie op de thans gevolgde wijze voortgaat, en dan willen we hier reeds dadelijk als onze meening te kennen geven, dat het reglemen teeren in Indië niets anders kan heeten daneen nutteloos tran sigeer en, dat in stede van verminderingver meer deering van onze delijkheid teiveegbrengt. Dit zeer in het kort en a priori gesteld antwoord, eischt na dere toelichting en bespreking. Wanneer het bewezen is en dit is het dat de ontucht de volksgezondheid bedreigt, dan is het wel degelijk de plicht van de Regeering daartegen op te treden, en al die middelen aan te wenden, welke kunnen dienen daarin verbetering te brengen. Wij gaan dus niet mede met hen, die in de regle menteering van het kwaad een ongeoorloofde handeling zien, alleen omdat het in strijd is met hunne godsdienstige of mo- reele overtuiging. Ook kan men naar .ons oordeel de prostitutie onmogelijk op éen lijn stellen met eenig ander maatschappelijk euvel, zooals het alcoholisme, de speelzucht, kleptomanie enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 229